Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców
Po wystawie oprowadzi Karolina Szymańska i Natalia Jakoniuk

• Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców

Grafika: Hekla Studio

W niedzielę 29 października o godzinie 16.00 po wystawie „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców” oprowadzi Karolina Szymańska i Natalia Jakoniuk, odpowiedzialne za projekt z ramienia Fundacji Ocalenie.

O Fundacji Ocalenie

Fundacja Ocalenie działa na rzecz osób migranckich i uchodźczych od 23 lat, pomagając im budować nowe życie w Polsce. Skupiamy się na tym, aby wsparcie, które otrzymują osoby było kompleksowe. Udzielamy pomocy prawnej i psychologicznej, materialnej, prowadzimy doradztwo zawodowe, organizujemy kursy języka polskiego oraz zajęcia tutoringowe dla młodzieży cudzoziemskiej. Od sierpnia 2021 roku udzielamy pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej, monitorujemy sytuację i prowadzimy działania rzecznicze. W odpowiedzi na pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę rozszerzyłyśmy zakres naszych działań – otworzyliśmy świetlice i przestrzenie edukacyjne dla dzieci, zapewniliśmy tymczasową pomoc mieszkaniową osobom uciekającym przed wojną.

Na wystawie, której towarzyszy aukcja charytatywna, pokażemy ponad 80 dzieł sztuki, w tym w większości prace, które powstały specjalnie z myślą o tym wydarzeniu.

Aukcja i towarzysząca jej wystawa są solidarnościowymi gestami, za pomocą których środowisko artystyczne wspiera osoby w sytuacji uchodźczej. Kryzys migracyjny, który mógł już wielu z nas spowszednieć, wciąż wymaga naszej uwagi, a osoby uchodźcze potrzebują wsparcia. Wystawa i aukcja Refugees Welcome są odpowiedzią na palące wyzwanie stawiane przez rzeczywistość.

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę (5 / 10 zł).

Karolina Szymańska - od ponad trzech lat związana z Fundacją Ocalenie, zajmuje się promocją i fundraisingiem, od 2020 roku koordynatorka aukcji charytatywnej Refugees Welcome Polska, od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej aktywnie uczestniczyła w dostarczaniu pomocy humanitarnej osobom w drodze.

Natalia Jakoniuk - Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz wydziału Culture, Media & Creative Industries na King’s College London, gdzie ukończyła zarządzanie w kulturze i sztuce. Obecnie zajmuje się promowaniem i komunikowaniem współprac i innych działań Fundacji Ocalenie, w tym programu Refugees Welcome Polska. Razem z Karoliną Szymańską współkoordynuje aukcję Refugees Welcome.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne Mai OstaszewskiejRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie екскурсія українською мовою виставкою „Refugees Welcome. Мисткині та митці для біженок і біженців” Oprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne Artura DumanowskiegoRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
16:00 Aukcja Charytatywna aukcja sztukiRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Czego nie widać w sztuce? Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Refugees Welcome” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie Экскурсия на русском языке по выставке „Refugees Welcome. Артистки и артисты для беженок и беженцев” Oprowadzanie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą