Charytatywna aukcja sztuki
Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców

• Charytatywna aukcja sztuki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół MSN po raz siódmy zapraszają na charytatywną aukcję sztuki, która odbędzie się 5 listopada. Poprowadzi ją Juliusz Windorbski. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na pomoc osobom z doświadczeniem uchodźczym.

W 2022 roku wsparcie od Fundacji Ocalenie otrzymało 22 500 osób, czterokrotnie więcej niż w latach ubiegłych. Towarzyszącą aukcji wystawa cieszy się z kolei niesłabnącą popularnością wśród publiczności. W ubiegłym roku odwiedziło kilkanaście tysięcy gości, w tym liczne osoby z doświadczeniem uchodźczym.

Aukcja charytatywna Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców oraz poprzedzająca ją wystawa są solidarnościowymi gestami, za pomocą których środowisko artystyczne wspiera osoby w sytuacji uchodźczej. Kryzys migracyjny, który mógł już wielu z nas spowszednieć, wciąż wymaga naszej uwagi, a osoby uchodźcze potrzebują wsparcia. Wystawa i aukcja Refugees Welcome są odpowiedzią na palące wyzwanie stawiane przez rzeczywistość.

W 2022 roku wsparcie Fundacji Ocalenie otrzymało ponad 22,5 tysiąca osób. To liczba ponad czterokrotnie wyższa niż w poprzednich latach i jest ona związana głównie z potrzebą interwencyjnego wsparcia osób uciekających przed rosyjską inwazją oraz tych doświadczających przemocy na granicy polsko-białoruskiej.

Charytatywnej aukcji Refugees Welcome przyświeca pewność, że pomaganie nie powinno być warunkowane przez kolor skóry, religię ani przynależność etniczną. Ponad siedemdziesiąt osób, które zgodziło się przyjąć zaproszenie do udziału w aukcji, praktykuje społeczną solidarność ponad granicami.

Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem online.

Artystki i artyści, którzy przekazali prace na aukcję charytatywną:
Bartek Arobal, Karolina Balcer, Gosia Bartosik, Edna Baud, Alicja Biała, Jędrzej Bieńko, Yuri Biley, Przemek Brana, Bartek Buczek, Kinga Burek, Monika Chlebek, Dawid Czycz, Norbert Delman, Łukasz Dziedzic, Jagoda Dobecka, Monika Drożyńska. Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Monika Falkus, Michał Frydrych, Józef Gałązka, Weronika Gęsicka, Ksenia Gryckiewicz, Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Anna Grzymała, Hekla Studio (Monika Proniewska, Paulina Ufnal) i Marta Weronika Orlikowska, Teresa Jakubowska, Piotr Janas, Agata Jarosławiec, Ola Jasionowska, Emilia Kina, Karolina Konopka, Jan Kowal, Adam Kozicki, Katarzyna Kozyra, Yulia Krivich, Olga Krykun, Kamil Lukla, Katarzyna Kukuła, Ewa Kuryluk, Agata Kus, Linda Lach, Krzysztof Maniak, Rafał Milach, Małgorzata Mycek, Marta Niedbał, Kinga Nowak, Krzysztof Nowicki, Łukasz Patelczyk, Grzegorz Pieniak, Wojtek Pietrasz, Jagoda Przybylak, Igor Przybylski, Patryk Różyczki, Anna Rutkowska, Filip Rybkowski, Wilhelm Sasnal, Paweł Śliwiński, Justyna Smoleń, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Krzysztof Stepniewski, Łukasz Stokłosa, Łukasz Surowiec, Paweł Susid, Stach Szumski, Wiktora Walendzik, Katarzyna Walentynowicz, Izabela Wilk, Rafał Wilk, Sebastian Winkler, Paulina Włostowska, Karolina Wojtas, Jakub Woynarowski, Katarzyna Wyszkowska, Rajmund Ziemski, Jakub Julian Ziółkowski.

Juliusz Windorbski – Prezes zarządu Desa SA. Juliusz Windorbski dołączył do Grupy DESA w 2003 r. Pod jego kierownictwem DESA Unicum ciągu zaledwie kilku lat stała się największym podmiotem na polskim rynku sztuki, posiadającym ponad 50% udziałów w rynku aukcyjnym w Polsce.
Wcześniej m.in. dyrektor działu nowe media w Wydawnictwie Prasowym Twój Styl (1998-1999) i dyrektor ds. rozwoju w Polskim Wydawnictwie specjalistycznym Pro-Media (2001-2003).

Juliusz Windorbski pełni także funkcję członka organów doradczych lub zarządzających organizacji charytatywnych, biznesowych i pozarządowych takich jak, między innymi, Fundacja Młodej Sztuki w Warszawie. Równocześnie zaangażowany jest w wiele przedsięwzięć charytatywnych, które wspiera od strony organizacyjnej lub dla których prowadzi aukcje charytatywne. Wielokrotnie prowadził m.in. aukcje Balu Fundacji TVN, stowarzyszenia Wielkie Serce czy Fundacji Bátor Tábor, Aukcje mBank dla WOŚP oraz aukcje fundacji Orimarii. Prowadzi również wykłady z zakresu rynku sztuki w ramach studiów podyplomowych Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Czego nie widać w sztuce? Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Refugees Welcome” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie Экскурсия на русском языке по выставке „Refugees Welcome. Артистки и артисты для беженок и беженцев” Oprowadzanie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Sztuka w całum spektrumOprowadzanie po wystawie „Refugees Welcome” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Kto ratuje cały świat?Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem MUZEUM nad Wisłą