Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art

• Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z wydawnictwem Karakter prezentuje kolejną pozycję z serii „mówi muzeum”, poświęconą sztuce brytyjskiej lat 90.

Kiedy na początku lat osiemdziesiątych Gregor Muir przyjeżdża do Londynu, by zostać artystą, wie jedno: sztuka nie ma przyszłości. Miasto, podobnie jak cały kraj, jest pogrążone w ekonomicznej stagnacji. Brytyjskie życie artystyczne jest prowincjonalne i snobistyczne.

W ten świat nudy i braku perspektyw z impetem wkracza grupa zbuntowanych studentów Goldsmiths College, którzy w ciągu kilku lat dokonają prawdziwej rewolucji. Damien Hirst, Sarah Lucas, Tracey Emin, ich koledzy, marszandzi i galerzyści na trwałe odmienią obraz brytyjskiej sztuki, nieźle się przy tym bawiąc. Muir, który ostatecznie został krytykiem i kuratorem, towarzyszy im od pierwszych wystaw i suto zakrapianych imprez. Jego barwna, bardzo osobista, podkręcona ciętym humorem opowieść to świadectwo fascynującej epoki, a także portret niezwykłych artystycznych osobowości, które ją tworzyły.

O autorze

Gregor Muir jest krytykiem sztuki, kuratorem, dyrektorem Institute of Contemporary Arts w Londynie. Do 2011 r. kierował londyńskim oddziałem jednej z najważniejszych na świecie galerii sztuki współczesnej, Hauser & Wirth. Wcześniej pełnił funkcję kuratora sztuki współczesnej w Tate Modern. Był kuratorem wystaw zbiorowych YBA, takich jak „Lucky Kunst” oraz „Liar”. W 1997 r. był jednym z założycieli Lux Gallery na Hoxton Square w londyńskiej dzielnicy Shoreditch, która – wcześniej zaniedbana – właśnie stawała się ważnym centrum życia artystycznego. Jako krytyk współpracuje z m.in. z pismami „Dazed & Confused”, „Parkett” oraz „Frieze”. Jest także autorem esejów zamieszczonych w katalogach, m.in. The Cauldron (Henry Moore Institute), Gary Hume (Kunsthalle Bern/ICA, Londyn), General Release (British Council).

O serii

„mówi muzeum” to wspólna seria Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i wydawnictwa Karakter. Publikujemy książki poświęcone współczesnej sztuce i architekturze – biografie, opowieści o ważnych i żywych zjawiskach, teksty krytyczne. Grono odbiorców współczesnej kultury rośnie; chcemy pokazać, że pisanie o sztuce i artystach może być pasjonujące i stać się inspiracją także dla osób niezwiązanych
na co dzień ze światem artystycznym. Kolejne tytuły w serii to: biografia Aliny Szapocznikow pióra Marka Beylina, książka o ukrytym warszawskim modernizmie przygotowana przez Christiana Kereza i Jana Strumiłłę, z fotografiami Nicolasa Grospierre’a oraz opowieść o latach 90. – tym razem w sztuce polskiej.