KRZYSZTOF ZARĘBSKI & STEPHEN MONTAGUE - STREFY KONTAKTU, 1979 (1-5/5)

Performance Krzysztofa Zarębskiego i Stephena Montague odbył się w Pracowni Dziekanka 11 października 1979.

„STREFY KONTAKTU"

Zmysły rejestrujące wrażenia pozwalają, w zale­żności od skali, proporcji i możliwości emocjonalno-intelektualnej, na osiągnięcie stadium formalnego. W przypadku mojej działalności artystycznej są to spek­takle ujawniające relacje dotyku, barwy i dźwięku. Możliwość swobodnego operowania tworzywem (człowiek, przedmiot, sytuacja) pozwala na znalezienie nowych pól działania artystycznego. Interesuje mnie obserwacja i oznaczanie następujących stref kontaktu człowieka z przyrodą i przedmiotem: przypadkowa, aranżowana, zewnętrzna, wewnętrzna, statyczna, dynamiczna, psychiczna, racjonalna, irracjonalna.

Przykłady:

1. Taśma magnetofonowa z zapisanym dźwiękiem nie jest odtworzona przez magnetofon, lecz rozwieszona na sznurku, poruszana strumieniem powietrza z wentylatora - wydaje szelest.
2. Pianista kładący dłoń na klawiaturze natrafia na warstwę roślin (szczypiorek).
3. Fragment taśmy magnetofo­nowej, około 20 cm, „przechodzi" przez bryłkę lodu („zamrożenie dźwięku").

Strefa zmysłowo-emocjonalna powinna być bada­na poprzez sztukę, ponieważ nie nadąża za rozwojem intelektualnym człowieka.
Poznając w ten sposób siebie możemy się przeko­nać, że pewnych emocji musimy się uczyć na nowo i że właśnie na terenie sztuki możemy znaleźć nową wrażliwość.”

[Krzysztof Zarębski, STREFY KONTAKTU, 1975 [w:] Pracownia Dziekanka 1976 – 1987, Warszawa, 1990]