PORADNIA / DOMIE_DISPENSARY

• PORADNIA /  DOMIE_DISPENSARY

ilustracja: Kaja Kusztra

PORADNIA / DOMIE_DISPENSARY to platforma wymiany doświadczeń osób prowadzących lub uczestniczących w tworzeniu niezależnych miejsc artystycznych.

W ramach PORADNI, założycielki DOMIE, Martyna Miller i Katarzyna Wojtczak, prowadzą rozmowy z praktykami, twórczyniami, odbiorcami kultury i sztuki, architektami, urzędniczkami, współpracownikami.

W PORADNI dyskutujemy o problemach związanych z tworzeniem, utrzymywaniem, zawiązywaniem i rozpadaniem się niezależnych miejsc pracy twórczej, kolektywów i inicjatyw, a także z osobami, które zgłoszą się do PORADNI z problemem, pomysłem lub aby podzielić się swoim doświadczeniem.

Celem jest zgromadzenie i uporządkowanie informacji na temat nieinstytucjonalnych miejsc i społeczności. Jest to baza wiedzy o narzędziach, mechanizmach, prawie, współdziałaniu i myśleniu o wspólnotach i próba uzupełnienia historii kultury o jej najsłabsze historie, chwilowe unie, akcje i środowiska, o całe spektrum artystycznego i aktywistycznego niezalu.

Nasze badania to także spekulacje na temat roli niezależnych praktyk dzisiaj i możliwości tworzenia nowych modeli działania.

PORADNIA, uruchomiona w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 12, we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, to także archiwum. Zainicjowane w trudnym czasie pandemii, w którym mikrowspólnoty, eksperymentalne inicjatywy, a wraz z nimi kategorie takie jak bliskość i intymność, ulegają ponownej redefinicji.

PORADNIA/DISPENSARY jest częścią projektu DOMIE.