Kolekcja

• Dominika Olszowy, \

Choć instalacja „Mokry sen chochoła” jest rzeźbiarską fantazję na temat sypialni łotewskiej bogini Veļu Māte, która rządzi światem umarłych, rezonuje niezwykle silnie z rozpoznawalnym w Polsce motywem – chochoła, zjawy. Trzy postaci zdają się wstrzymane w ekspresyjnym tańcu, zawieszone pomiędzy sferą życia i śmierci. Ich słomiana materia jest z jednej strony oznaką egzystencji, która przeminęła, z drugiej, być może, nadzieją na możliwość metamorfozy i odrodzenia, co symbolizują kłosy zbóż. Olszowy, pracując z ludowymi podaniami i legendami, odwołuje się do obrazu witalności przyrody, jej przemijania i cykliczności, a także do sennych zwidów i fantazji charakterystycznych dla stanów liminalnych. Kompozycja nie pozbawiona jest jednak humoru i groteskowości, równoważących powagę egzystencjalnych refleksji.

Nakład: unikat
Rok powstania: 2020
Wymiary: ca. 230 × 380 × 380 cm

Materiał: słoma, stal, żywica epoksydowa