Szaleństwo zawarte w metodzie
Spotkanie autorskie wokół książki Aleksandry Kubiak Zrobię serce / I’ll Make a Heart

• Szaleństwo zawarte w metodzie

Fot. Marcin Wysocki

Zapraszamy do Muzeum na Pańskiej na spotkanie autorskie wokół książki Aleksandry Kubiak „Zrobię serce / I’ll Make a Heart”.

Aleksandra Kubiak – dawniej członkini kultowego duetu performatywnego Grupa Sędzia Główny (z Karoliną Wiktor) – od ponad dekady działa indywidualnie, tworząc prace, w których stawia czoła własnym, trudnym doświadczeniom życiowym oraz buduje relacje z osobami i grupami funkcjonującymi na marginesach społeczeństwa. Jej odważna i do bólu szczera postawa wyraża się w przemyślanych formach artystycznych, które w nowatorski sposób łączą tradycje dokumentu, teatru i sztuki performans.

Publikacja Zrobię serce / I’ll Make a Heart podsumowuje obecność Aleksandry Kubiak na scenie artystycznej. Współautor koncepcji książki, Wojciech Kozłowski, pisze we wstępie:

Aleksandra Kubiak opowiada w sztuce swoje życie, czyniąc własną biografię punktem wyjścia. Odsłania nam tajemnice rodzinne, przekształca traumę w obrazy, dając odbiorcy możliwość znalezienia w jego własnych doświadczeniach odniesień, podobieństw, różnic. (…) W tym splątaniu snu, jawy, rzeczywistości i wyobrażenia mamy szansę dostrzec nie tylko konkretny los, ale także uniwersalną przypowieść o możliwościach, jakie daje sztuka – w swoim nierozerwalnym związku z życiem.

O twórczości Kubiak oraz poświęconej jej publikacji porozmawiają redaktorka książki Anna Łazar, krytyk sztuki Karol Sienkiewicz, Wojciech Kozłowski oraz sama artystka. Spotkanie poprowadzi zastępczyni dyrektorki MSN-u Małgorzata Ludwisiak

Po dyskusji zapraszamy na projekcję filmu Aleksandry Kubiak, Śliczna jesteś, Laleczko (2016, 40’).

Partnerem wydarzenia jest BWA Zielona Góra.

Aleksandra Kubiak, Zrobię serce / I'll Make a Heart

koncepcja: Aleksandra Kubiak, Wojciech Kozłowski
pod redakcją Anny Łazar
wydawca: BWA Zielona Góra
autorzy tekstów: Paweł Dybel, Marta Gendera, Wojciech Kozłowski, Aleksandra Kubiak, Anna Łazar, Marta Miś, Karol Sienkiewicz, Marek Wasilewski
tłumaczenie: Marcin Wawrzyńczak
projekt graficzny i skład: Marcin Wysocki
partnerzy publikacji: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Sztuk Wizualnych UZ

Wizyta artystki w Warszawie była możliwa dzięki współpracy z Syreną Real Estate, zarządcą budynku HOP, w którym znajduje się Apartament Artystyczny.

Aleksandra Kubiak – artystka wizualna, autorka performansów, filmów, form przestrzennych. Bada społeczną skuteczność sztuki. W latach 2001–2013 wraz z Karoliną Wiktor współtworzyła Grupę Sędzia Główny. W 2010 wznowiła działalność indywidualną, realizując film Dolce Vita (2011). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z Grupą Sędzia Główny nominowana do nagród Paszporty Polityki (2011) i Spojrzenia (2007). Artystki zostały laureatkami Międzynarodowego Konkursu Performansu w Trydencie (2007) i Nagrody TVP Kultura (2005). Od 2014 tworzy autobiograficzny cykl dzieł, w którym łączy często trudne rodzinne doświadczenia z eksperymentem na polu działań filmowych, na styku performansu, filmu dokumentalnego, teatru. Pracuje z aktorami, jest autorką scenariuszy, pisze teksty, reżyseruje. W cyklu powstały filmy Śliczna jesteś, Laleczko z aktorką Elżbietą Lisowską-Kopeć, Mięso słonia z Moniką Buchowiec, Żyj, głuptasie! z Arturem Belingiem. W 2016 na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu obroniła stopień doktory sztuki pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej (we współpracy z prof. Markiem Wasilewskim). Od 2017 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Mieszka w Zielonej Górze, gdzie współpracuje z Fundacją Salony oraz galerią BWA.