Dialog Puzyny. Przejęte
Spotkanie wokół publikacji

• Dialog Puzyny. Przejęte

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół publikacji „Dialog Puzyny. Przejęte”, poświęconej „przejętym” publicznym instytucjom kultury w Polsce. Rozmowy i artykuły zawarte w tomie, między innymi o Polskim Radiu, Instytucie Adama Mickiewicza, Zachęcie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Instytucie Teatralnym, ujawniają i dokumentują mechanizmy ich przejęć, strategie przetrwania, skutki programowe a przede wszystkim psychiczne i zdrowotne koszty, jakie poniosły osoby zatrudnione w tych instytucjach.

Spotkanie będzie miało charakter otwartej rozmowy wokół publikacji – zachęcamy do aktywnego udziału i zadawania pytań oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami. W rozmowie udział weźmie zespół redakcyjny, autorki i autorzy tekstów oraz osoby, których głos wybrzmiewa w „Dialogu Puzyny. Przejętych”.

Dialog Puzyny. „Przejęte”
W kwietniu 2023 roku dyrektor Instytutu Książki, działający w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołał, wbrew woli redakcji oraz znacznej części środowiska teatralnego i akademickiego, nowego redaktora naczelnego miesięcznika „Dialog”. W proteście zespół „Dialogu”, przy wsparciu Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy, przygotowuje cykl niezależnych publikacji pod wspólnym tytułem „Dialog Puzyny”, nawiązując tym samym do pamięci współzałożyciela pisma i jego wieloletniego redaktora, Konstantego Puzyny.
Pierwsza z tych publikacji, „Dialog Puzyny. Przejęte” poświęcona jest przejmowaniu w ostatnich ośmiu latach publicznych instytucji kultury przez nominatów partii rządzącej. Rozmowy i artykuły, między innymi o Polskim Radiu, Instytucie Adama Mickiewicza, Zachęcie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Instytucie Teatralnym, pozwalają ujawnić i udokumentować mechanizmy przejęć, strategie przetrwania, skutki programowe i przede wszystkim koszty psychiczne i zdrowotne, jakie poniosły osoby zatrudnione w tych instytucjach.
Zajmując się sprawami, które nas dotyczą bezpośrednio i żywotnie przejmują, ani przez chwilę nie tracimy jednak z oczu prawdziwej tragedii – rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Dialog Puzyny. Przejęte” otwiera ukraińska sztuka „Rozejm żniwny” Serhija Żadana.

Spotkanie wokół „Przejętych” symbolicznie zapowiada cykl debat i wykładów w MSN: “Nowe odpowiedzi na stare pytania”, poświęconych miejscu i roli instytucji kultury wobec m.in. szybko zmieniających się warunków geopolitycznych, nowej polityki historycznej wyłaniającej się w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, nasilającej się polaryzacji i postępujących przemian kulturowych w Polsce, rozwoju narzędzi technologicznych, rosnących nierówności społecznych czy coraz mocniej determinującego nasze codziennie funkcjonowanie kryzysu klimatycznego. Cykl zostanie zainaugurowany pod koniec października 2023 i potrwa aż do otwarcia nowego budynku Muzeum.