Sojusznik/Sojuszniczka poszukiwany/poszukiwana. Czyli o potencjale „niepełnosprawnościowego” aktywizmu na rzecz niepełnosprawności w Polsce

  • Sojusznik/Sojuszniczka poszukiwany/poszukiwana. Czyli o potencjale „niepełnosprawnościowego” aktywizmu na rzecz niepełnosprawności w Polsce

    Projekt graficzny: Justyna Kieruzalska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę zamykającą cykl seminariów „Studia o niepełnosprawności: badania, opór, zmiana”.

Debata odbędzie się na  Zoomie.

W ramach minionych seminariów omawialiśmy polityczne, obywatelskie, kontrkulturowe oraz artystyczne wymiary niepełnosprawności. Rozmawialiśmy także o społecznych i ekonomicznych zaniedbaniach w kontekście dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. Na każdym spotkaniu, w temacie pracy nad zmianą społeczną, podkreślaliśmy rolę osób z niepełnosprawnościam z jednej strony, a z drugiej osób i inicjatyw sojuszniczych.

Podczas debaty skoncentrujemy się na kwestii sojusznictwa na rzecz niepełnosprawności w Polsce. Z zaproszonymi do dyskusji aktywistkami i badaczkami zarysujemy i sproblematyzujemy dominujące strategie sojusznicze oraz zastanowimy się czy inne praktyki i dyskursy sojusznicze są możliwe w polskich warunkach. Spotkanie ma służyć nie tylko szukaniu odpowiedzi na wyżej wymienione kwestie, ale również stawianiu nowych pytań i sygnalizowaniu obszarów tematycznych, które warto włączyć do istniejących debat w środowisku aktywistyczno-sojuszniczym.

W debacie moderowanej przez dr Magdę Szarotę udział wezmą:

  • Magdalena Kocejko
  • Justyna Lipko-Konieczna 
  • Katarzyna Żeglicka

Kuratorkami cyklu są Natalia Pamuła i Magda Szarota.

*Spotkanie będzie nagrywane i tłumaczone na PJM. Tłumaczyć będą: Weronika Szymańska i Anna Borycka.

Wydarzenie realizowane w ramach programu „Kultura bez barier".

Magdalena Kocejko – badaczka i ewaluatorka. Z wykształcenia psycholożka i socjolożka. Od kilkunastu lat związana ze środowiskiem organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Naukowo, zawodowo i aktywistycznie zajmuje się prawami osób z niepełnosprawnościami. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu raportów, ekspertyz i tekstów publicystycznych dotyczących sytuacji tej grupy/systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Pisze doktorat dotyczący polityki wobec kobiet z niepełnosprawnościami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspertka w zakresie polityki społecznej w wielu organizacjach i instytucjach w różnych sektorach, sojuszniczka osób z niepełnosprawnościami w walce o ich prawa.

Katarzyna Żeglicka (ona/jej) – genderqueer, crip pedagożka teatru, animatorka kultury, performerka, tancerka i choreografka. Aktywistka feministyczna i queerowa. Certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt „WenDo".

Justyna Lipko-Konieczna – członkini Zarządu Fundacji Teatr 21. Dramaturżka, pedagożka i badaczka teatru. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współtwórczyni programu studiów Pedagogika Teatru (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Kultury Polskiej UW). Członkini zespołu badawczego w ramach projektu HyPaTia i współtwórczyni książek wydanych w tej serii. Autorka kilkudziesięciu scenariuszy teatralnych. W latach 2011-2015 dramaturżka Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. Od 2012 roku dramaturżka Teatru 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. W teatrze tym łączy teorię z praktyką, wprowadzając w obszar teorii teatru polskiego perspektywę studiów o niepełnosprawności i wydając liczne publikacje i książki. Współpracowała m.in. z Teatrem Dramatycznym, Nowym Teatrem w Warszawie, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Współreżyserka spektaklu “Kuracjuszki” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Teatr Powszechny w Warszawie.