Spotkanie z mieszkańcami i piknik polsko-ukraiński
w Parku Rzeźby na Bródnie

• Spotkanie z mieszkańcami i piknik polsko-ukraiński

fot. Patrycja Wojtas Piżmak Studio

W niedzielę 27 sierpnia w Parku Rzeźby odbędzie się organizowany przez Dzielnicę Targówek piknik polsko-ukraiński. Będzie to świetna okazja do tego, by porozmawiać o planach Muzeum Sztuki Nowoczesnej na 15. urodziny Parku Rzeźby. Zapraszamy na spotkanie z kuratorem Muzeum w godzinach 12:00–15:00 przy Domku Herbacianym.

W 2024 roku Parku Rzeźby obchodzić będzie swoje piętnastolecie. Z tej okazji szykujemy dla odwiedzających prezent — rozpoczęliśmy rozmowy z wybitnym rzeźbiarzem z Ukrainy Nikitą Kadanem. Kadan zyskał w ostatnich latach szerokie międzynarodowe uznanie, a jego dzieła pojawiają się w największych na świecie kolekcjach muzealnych (m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu) oraz na najważniejszych światowych pokazach sztuki. W swoich rzeźbach Kadan posługuje się fragmentami zniszczonej przez rosyjską agresję architektury ukraińskich miast. Prace artysty mówią również o uniwersalnej potrzebie pamięci oraz wolności, za którą czasem należy zapłacić najwyższą cenę. Mamy nadzieję, że rzeźbę tak cenionego artysty oglądać będzie można też w Warszawie!

O godzinie 16:00 zapraszamy wszystkich chętnych na oprowadzanie. Podczas spaceru nasi przewodnicy i przewodniczki przybliżą historię znajdujących się na terenie Parku rzeźb i obiektów artystycznych.

Park Rzeźby na Bródnie to długofalowy projekt artystyczny i edukacyjny współtworzony z lokalną społecznością. Prowadzony jest przy współpracy Urzędu Dzielnicy Targówek oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W ramach Parku działa m.in. Domek Herbaciany — najmniejszy dom kultury w Warszawie, powstają realizacje rzeźbiarskie światowej sławy artystek i artystów, organizowane są dziesiątki warsztatów, spacerów i spotkań. Wszystkie działania podejmowane w Parku Rzeźby na Bródnie są otwarte i nieodpłatne.