Ostatni Sylwester nad Wisłą. Dragana Bar by Kem w MSN

  • Ostatni Sylwester nad Wisłą. Dragana Bar by Kem w MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Kem zapraszają na sylwestra nad Wisłą. W tę wyjątkową noc muzealną przestrzeń zamienimy w taneczny parkiet Baru Dragana.

Kem to warszawska queerowo-feministyczna grupa skupiająca się na choreografii, performansie i dźwięku, działająca na styku praktyk artystycznych i społecznych. Dragana Bar jest nocną odsłoną praktyk Kem – imprezą, która prezentuje najciekawsze zjawiska muzyki tanecznej i efemerycznego performansu.

Tej szczególnej nocy, kiedy żegnamy stary, a witamy nowy rok, zapraszamy do wspólnego celebrowania zmiany. Muzeum Sztuki Nowoczesnej opuszcza pawilon nad Wisłą i z wytęsknieniem oczekuje nowej siedziby na placu Defilad. Przygotowany we współpracy z Kem program artystyczny także będzie celebrować zmianę, moment przejścia, płynność i transformację – zarówno w muzyce lokalnych i zagranicznych osób dj-skich, jak i w nowych performansach zaproszonych artystek. Program artystyczny będzie rozciągał się symbolicznie między 2023 a 2024 rokiem, a przeprowadzą nas przez niego ukraiński kolektyw Kvirtet, Dominika Olszowy i Aaa! Biczysko.

Performanse:
Aaa! Biczysko, Dominika Olszowy, Kvirtet

Line-up:
Ana B, androgienia, Facheroia, Krzysztof, Lolsnake, Wanton Witch

Zespół kuratorski:
Dragana Bar / Kem
 

Ostatnie bilety na sylwestra dostępne na stronie M Sklepu: https://sklep.artmuseum.pl/rezerwacja/grupa-wydarzen.html

Dress code: Zaskocz nas!

Udział w wydarzeniu wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniu.

 

W ramach biletu wstępu zapewniamy:
- set dj'ski - występy 6 artystek i artystów
- program performatywny - 3 performanse
- voucher na drinka / softa do wykorzystania w barze
- strzeżoną szatnię

Wyżywienie we własnym zakresie.
Przestrzeń Muzeum na czas Sylwestra to: sala taneczna z instalacją artystyczną, sala 'chill-out' z miejscami siedzącymi, Paloma (kuchnia działająca w godzinach 21.00-1.00 oraz dwa bary czynne w godzinach 21.00-7.00), strzeżona szatnia.  
 

21:00-22:40 - Facheroia
22:40-23:00 - Kvirtet (performans)
23:00-1:00 - Ana B
23:59-00:01 - Dominika Olszowy (performans przed Muzeum)
00:50-1:00 - Aaa! Biczysko (performans)
1:00-3:00 - Lolsnake
3:00-5:00 - Wanton Witch
5:00-7:00 - androgienia b2b Krzysztof

Performanse:
Aaa! Biczysko, Dominika Olszowy, Kvirtet

Aaa! Biczysko jest artystą, osobą performerską oraz reżyserką queerowego filmu pornograficznego Pieprzę to!, dla którego tłem jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (do obejrzenia na pinklabel.tv). Przez kilka lat pracował jako przewodniczka po wystawach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w tym w Muzeum nad Wisłą. Performuje w pracach Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa. Sun and moon in Leo.

Dominika Olszowy realizuje prace na pograniczu kilku mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, instalację oraz specyficzną mieszankę prawdy z konfabulacją. Czasem są one traktowane przez artystkę jak amulety, zaklinające i oswajające pogrążoną w kryzysie rzeczywistość. W swojej twórczości bazuje na doświadczeniach osobistych, przetwarzając je w uniwersalne, przepełnione subtelnym humorem wypowiedzi na temat ludzkiej kondycji i czasu. Od 2008 roku tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad oraz gang motorowerowy Horsefuckers M.C. Często pracuje w teatrze, tworząc scenografię do spektakli. W 2019 roku otrzymała nagrodę Spojrzenia - Deutsche Bank dla najciekawszej młodej polskiej artystki. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kvirtet to młody, czteroosobowy kolektyw z Kijowa w Ukrainie. W pracy artystycznej jego członkinie korzystają z własnych doświadczeń performatywnych i modowych. Ekstrawaganckie występy kolektywu to połączenie muzyki na żywo z elementami wokalu w języku ukraińskim i angielskim z pokazami wystawnych kostiumów. W wyniku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Kvirtet mieszka i pracuje obecnie w Berlinie, ale pozostaje aktywny w całej Europie.

Line-up:
Ana B, androgienia, Facheroia, Krzysztof, Lolsnake, Wanton Witch

Ana B, czyli pochodząca z Ukrainy Anastia Bobrovska, mieszka w Nowym Jorku od 2012 roku. Nastia regularnie gra w najlepszych klubach miasta, takich jak Basement NY, Bossa Nova Civic Club, Good Room i Paragon. Latem 2023 roku Ana B przeprowadziła się do Kijowa i pojawia w lineupach miejscowych undergroundowych klubów i imprezowni: K41, Veselka, i Laboratorium. Dołączyła do Dj Nastii, Stanislava Tolkacheva i innych artystów z Ukrainy w ramach Nechto showcase podczas ostatniego sezonu w londyńskim Printworks. Występy Any B charakteryzuje surowa energia i wściekłość połączone z opanowaniem. Ana B wnosi do klubowych występów autentyczność.

Sety androgienii mają w sobie coś intensywnego i przekornego. Są mroczne i queerowe, z odpowiednią dawką humoru i euforii. Cytaty z popkultury wzmacnia potężnymi basami i szybszym tempem, a brzmienia eksperymentalne łączy z industrialem i hard dancem. Choć mocne rytmy to jej znak rozpoznawczy, potrafi również zaskoczyć delikatnością i słodkimi akcentami. Przygodę z DJ-owaniem rozpoczęła w Seulu i to właśnie eksperymentalnej, południowo-koreańskiej scenie muzycznej zawdzięcza swój hybrydowy styl. Jako artystka i performerka współpracuje z lokalnymi scenami artystycznymi w Warszawie i Berlinie, jest także członkinią queer-feministycznej inicjatywy Kem i trans-niebinarnego kolektywu DJ-skiego @dek0nstrukt.

Facheroia to DJ-ka pochodząca z półwyspu Krymskiego (Ukraina), obecnie mieszkająca w Warszawie. Jej selekcja to prężna i niesforna mieszanka dynamicznego house’u, electro, a także podsycanych breaków czy transowego brzmienia. Wypracowała swój własny styl, opierając się bardziej na narracji niż gatunkach. Współpracuje z Kem, warszawskim kolektywem queerowo-feministycznym, jak również przy spektaklach i performansach Centrum Sztuki Włączającej Teatr 21 – instytucji w całości dedykowanej twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Tworzy pejzaże dźwiękowe do spektakli teatralnych, performansów i instalacji audiowizualnych. We własnych sekwencjach eksponuje w dużej mierze alienację i eteryczność.

Krzysztof jest artystą i koordynatorem wydarzeń pracującym z dźwiękiem, performancem i video. Jest współkuratorem cyklu W Brzask – eksperymentalnych koncertów odbywających się w warszawskiej Królikarni - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, a także jednym z organizatorów Dragana Bar.

Lolsnake (znana również jako Dani) jest mieszkającą w Berlinie irakijsko-amerykańską artystką multidyscyplinarną. Korzystając z wielowarstwowości muzyki elektronicznej i czerpiąc z brzmień metalowego techno, anielskiego transu, sprężystego acidu czy kosmicznego bleepu, Lolsnake (ona/one/oni) łączy ze sobą wielość muzycznych tekstur. Buduje uderzającą do głowy atmosferę i hipnotyzuje publiczność na parkiecie – za każdym razem tworzy własną i niepowtarzalną estetykę. Irakijsko-amerykańska DJ-ka, artystka wizualna i założycielka queerowej platformy Weeeirdos, kieruje się w swojej pracy ciekawością i szeroką perspektywą. Lolsnake zawsze odnajduje sposób na to, by w przestrzeniach, w których przebywa, pojawiło się więcej koloru i charyzmy.

Wanton Witch (ona/jej) przyszła na świat w 1993 roku w odizolowanej społeczności na wyspie Borneo. Jest DJ-ką i producentką, którą wyróżnia niezwykle czułe podejście do dźwięku, ściśle powiązane z występami. Dorastanie w stosunkowej izolacji oraz doświadczenie wyspiarskiego trybu życia sprawiło, że Wanton Witch prawdziwe bogactwo gatunków muzycznych i powiązane z nimi społeczności poznała dopiero po przeprowadzce do Bangkoku. Początkowa fascynacja trapem i hiphopem wiązała się z pracą w dekonstruowanym klubie oraz pojawieniem się na scenie techno. To tam Wanton Witch wykształciła swój niepowtarzalny styl i w 2018 roku rozpoczęła karierę DJ-ską. Watnon jest założycielką i członkinią queerowego, undergroundowego kolektywu kreatywnego Non Non Non, który współtworzy nocną scenę stolicy Tajlandii. Sednem działania Wanton jest przyzwolenie na odkrycie i zrozumienie doświadczenia trans drogą empatii. 

Dokumentacja fotograficzna: