Osieki forever!
Spotkanie wokół książki Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963–1981

• Osieki forever!

Barbara Grobelna ze swoim obrazem na jeziorze Jamno, Osieki, 1970, fot. Wiesława Rolke, archiwum Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie

W ubiegłym roku minęło sześćdziesiąt lat od zorganizowania I Międzynarodowego Studium Pleneru Koszalińskiego w Osiekach nad jeziorem Jamno. Wydarzenie to zapoczątkowało niemal dwie dekady dorocznych spotkań gromadzących środowiska artystyczne, naukowe i intelektualne aż do 1981 roku.

Dwór z dobrze zachowanym parkiem stał się w tym czasie miejscem prezentacji nowych postaw artystycznych (m.in. happeningów i sztuki konceptualnej), przełomowych wystąpień krytycznych i teoretycznych oraz awangardowych eksperymentów z prezentacją dzieł sztuki w przestrzeni natury i miejscach publicznych. Wszystko to w ramach niejednoznacznej gry prowadzonej z państwowym mecenatem.

Owocem plenerów jest kolekcja osiecka należąca do Muzeum w Koszalinie, które wydało książkę Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963–1981 oraz zorganizowało jubileuszową wystawę pod tym samym tytułem (pokazywaną do 14 kwietnia 2024).

Otwieranie to bogaty i przekrojowy zbiór esejów, których autorki i autorzy: Anna Dzierżyc-Horniak, Dorota Jarecka, Marika Kuźmicz, Piotr Lisowski, Adam Mazur, Walentyna Orłowska, Zdzisław Pacholski, Magdalena Radomska, Łukasz Rozmarynowski, Michalina Sablik, Natalia Słaboń, Marcin Szeląg, Magdalena Worłowska, przyglądają się historii plenerów w Osiekach i rewidują ich dziedzictwo ze współczesnej perspektywy.

Zapraszamy na spotkanie poświęcone temu opracowaniu. Naszymi gośćmi będą:
dr Marcin Szeląg (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), redaktor książki, który opowie o założeniach przyświecających publikacji;
Łukasz Rozmarynowski, kurator Działu Sztuk Współczesnej Muzeum w Koszalinie, który przybliży sposoby pracy Muzeum z Kolekcją Osiecką;
dr Magdalena Worłowska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), badaczka wątków ekologicznych obecnych w twórczości osieckiej;
Jakub Depczyński, kurator programu publicznego MSN, propagator dziedzictwa awangardowych plenerów i uczestnik ich współczesnych odsłon.
Dyskusję poprowadzi Łukasz Mojsak z Działu Wydawnictw MSN.

Do zobaczenia w Muzeum!

Współorganizatorem spotkania jest Muzeum w Koszalinie.