Ballada o Emilii i lesie
spektakl w ramach festiwalu NIEWINNI CZARODZIEJE

• Ballada o Emilii i lesie

Zapraszamy 29 i 30 listopada do Muzeum nad Wisłą na spektakl „Ballada o Emilii i lesie" w reżyserii Wiktora Rubina. Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Niewinni Czarodzieje. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą duchowe przemiany i aspiracje Warszawy – tej współczesnej, jak i tej dawnej.

Ballada o Emilii i lesie wywodzi się z ludowej piosenki. Jest to historia wiejskiej dziewczyny, która wyjechała do Warszawy, aby spełniać swoje marzenia i zaspokoić własne ambicje. Jedna z ostatnich zwrotek ballady zawiera dramatyczną scenę, w której Emilia spotyka przez przypadek swojego ojca (starego wiejskiego drwala) i nie przyznaje się do niego. Oto widzimy ciemną stronę awansu społecznego oraz uczucia, które ukrywamy nawet przed samym sobą. To opowieść o wstydzie za swoją przeszłość i rodzinę oraz o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić, by dostać się do elitarnego towarzystwa. A także o tym, jak daleko możemy się posunąć, by uniknąć kompromitacji. Przede wszystkim jednak jest to spektakl o braku porozumienia, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Twórcy przedstawienia wpisują tę historię we współczesny kontekst i oddają głos Emilii, który w ludowej balladzie jest całkowicie zawłaszczony przez ojca – narratora. W spektaklu przyglądamy się obu perspektywom. Ojciec i córka inaczej się komunikują. On woli przemilczeć trudne sprawy i stać z boku. Ona jest gotowa na bolesną konfrontację zamiast ciszy i złudnego spokoju.

Spektakl Wiktora Rubina jest prezentowany w Muzeum nad Wisłą, gdzie do 10 grudnia br. w ramach 7 edycji wystawy i charytatywnej aukcji sztuki Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców będzie można oglądać prace artystów wspierających osoby w kryzysie uchodźczym. Zysk ze sprzedaży dzieł sztuki zasili programy pomocowe prowadzone przez Fundację Ocalenie.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie MPW, a także na bilety.1944.pleventim.pl.

Tekst: Jolanta Janiczak

Reżyseria: Wiktor Rubin