O wiele syren za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku

• O wiele syren za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku
    Arnold Böcklin, "Bawiące się nereidy", 1886, Muzeum Sztuki w Bazylei

Syreny licznie zamieszkują sale wystawowe i magazyny muzeów całego świata, archiwa średniowiecznych dokumentów, a szczególnie upodobały sobie głębiny Internetu.

Od 1 marca, jako zapowiedź wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza”, inaugurującej działalność Muzeum nad Wisłą, na Instagramie MSN @msn_warszawa rusza akcja „O wiele syren za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku”. Każdego dnia na profilu instagramowym Muzeum zamieszczane będą ilustracje dzieł sztuki z motywem syren i hybryd – to prezentacja bogatego materiału ikonograficznego, uzupełniającego ponad 140 dzieł, które znajdą się na wystawie prezentowanej w Muzeum nad Wisłą.

Szukajcie ich na @msn_warszawa z hashtagiem #sirenrising, nawiązującym do tytułu wydanej w 2004 roku biografii PJ Harvey, brytyjskiej wokalistki, prawdziwej syreny współczesnej sceny niezależnego rocka. Tytuł cyklu jest z kolei trawestacją słynnego hasła amerykańskiego konceptualisty Lawrence'a Weinera „O wiele rzeczy za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku”, które widniało kiedyś na fasadzie Zamku Ujazdowskiego.