Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy 2018
dla Łukasza Rondudy

• Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy 2018

Łukasz Ronduda, fot. Krzysztof Żuczkowski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z przyjemnością informuje, że kurator Muzeum, Łukasz Ronduda, został uhonorowany Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy 2018.

Kapituła nagrody w składzie: Waldemar Baraniewski, Grzegorz Kowalski, Aleksandra Semenowicz, Paweł Sosnowski oraz Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty i sekretarz Karolina Zychowicz uhonorowało Łukasza Rondudę „za przekraczanie tradycyjnie pojmowanego pola krytyki i odnalezienie w obszarze filmu nowego potencjału, tak dla samych artystów wizualnych, jak i dla refleksji o sztuce”.

Łukasz Ronduda jest historykiem sztuki, reżyserem filmowym, kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także adiunktem na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie.

Jest też autorem książek m.in.: Polska sztuka lat 70. Awangarda, Warpechowski, Konieczny, Bodzianowski, Uklański. Warpechowski, Dawicki oraz kuratorem wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, m.in.: "Nowa sztuka narodowa" (z Sebastianem Cichockim), "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" (z Sebastianem Cichockim), "Chleb i róże" (z Natalią Sielewicz).

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy

Pierwszą Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznano w 1992 roku. Jej laureatem został wówczas prof. Piotr Piotrowski wyróżniony za książkę Dekada. Przyznano także nagrody honorowe za całokształt działalności dla prof. Mieczysława Porębskiego, Andy Rottenberg i prof. Marii Poprzęckiej.

W gronie dotychczasowych laureatów są m.in. Jaromir Jedliński, Maryla Sitkowska, Jan Michalski, Ryszard Ziarkiewicz, Józef Chrobak, Ewa Mikina, Hanna Wróblewska, Gerard Blum-Kwiatkowski, Aneta Szyłak, Jola Gola, Piotr Juszkiewicz, Piotr Kosiewski, Artur Żmijewski. Nagroda nie była przyznawana w latach 2006–11.

Fundatorami Nagrody są rodzina Jerzego Stajudy oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki.