Zielony Ład, wyobraźnia i technooptymizm
Debata z okazji Międzynarodowego Dnia Środowiska

• Zielony Ład, wyobraźnia i technooptymizm

Kasper Bosmans, "Legenda: Unus non Sufficit Orbis", 2020, gwasz na desce. Dzięki uprzejmości artysty.
    [Kolorowy obraz malowany prostymi liniami: na pierwszym planie postać mężczyzny w kapeluszu, w tle kształt łukowatej bramy ozdobionej motywami owoców.]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z siecią Team Europe zapraszają na debatę online zorganizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Środowiska oraz otwarcia wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”, która z powodu pandemii zamrożona była przez niemal trzy miesiące.

Europejski Zielony Ład, plan działania Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej gospodarki, to jeden ze scenariuszy ostatniej szansy, mających służyć ograniczeniu emisji gazów, eksploatacji zasobów, a także, w założeniu, wyrównaniu ekonomicznych nierówności. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie budować przyszłość ponad interesami państw narodowych, populizmem i krótkowzrocznością polityków? Czy radykalna zmiana – wprowadzana systemowo do 2050 roku, kiedy to, zgodnie z założeniami UE, Europa ma się stać neutralna dla klimatu – jest możliwa? Czy sprzężenie ambitnych celów i nowych technologii może przynieść oczekiwane rezultaty, czy też wręcz przeciwnie – towarzyszący zielonym wizjom przyszłości technooptymizm w ostatecznym rozrachunku przyniesie jeszcze więcej niesprawiedliwości i, usypiając czujność, zniweczy działania środowisk aktywistycznych?

Rozważając propozycję Zielonego Ładu, przyjrzymy się, czy konkretne rozwiązania i narzędzia oferowane przez ponadpaństwowe organizacje mogą zostać wzmocnione przez te proponowane przez artystów. Zastanowimy się też nad rolą instytucji publicznych oraz potencjalnych sojuszy, jakie można zawiązać pomiędzy nauką, aktywizmem i sztuką.

Uczestniczki debaty, prof. dr hab. Ewa Bińczyk oraz Izabela Zygmunt, przybliżą problemy, z którymi musimy się jak najszybciej zmierzyć. W dyskusji moderowanej przez dr Magdalenę Budziszewską, przedstawią także propozycje rozwiązań, które mogą wpłynąć na przyszłość naszego kontynentu i całej planety.

Wydarzenie „Zielony Ład, wyobraźnia i technooptymizm ” zostało objęte honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Osoby zainteresowane czynnym udziałem w debacie (będzie możliwość zadawania pytań na czacie) mogą połączyć się z uczestniczkami przez aplikację Zoom

- ID spotkania: 847 0113 8449
- Hasło: ZielonyLad

Debata transmitowana będzie ponadto na fanpage'u wystawy Wiek Półcienia / The Penumbral Age oraz na muzealnym fanpage'u na Facebooku.

prof. dr hab. Ewa Bińczyk

pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce.

dr Magdalena Budziszewska

psycholożka, pracowniczka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się analizą narracji, metodami jakościowymi w psychologii, emocjami, tożsamością i rozwojem w biegu życia. Prowadzi badania nad stresem, lękiem i depresją klimatyczną oraz psychologią działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Izabela Zygmunt

jest aktywistką działającą na rzecz ochrony środowiska i klimatu w organizacjach Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network, gdzie zajmuje się przede wszystkim transformacją energetyczną i sprawiedliwą transformacją regionów górniczych. Wcześniej była urzędniczką Komisji Europejskiej i działaczką Partii Zieloni.