„Zakrywam to, co niewidoczne”
Spotkanie z Wiesławem Borowskim

• „Zakrywam to, co niewidoczne”

Zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Borowskim, współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem Galeria Foksal, na którym przedstawi historię i ideę galerii w ten sam sposób, w jaki wielokrotnie robił to w latach 60. i 70.

Prezentacji będzie towarzyszył pokaz slajdów.

Następnie z Wiesławem Borowskim porozmawiają autorzy książki, Adam Mazur i Ewa Toniak.

„Zakrywam to, co niewidoczne” to opowieść o jednej z najważniejszych galerii sztuki w powojennej Polsce – założonej w 1966 roku Galerii Foksal. Wiesław Borowski, współzałożyciel i wieloletni dyrektor galerii, przedstawia historię artystycznej formacji związanej z prowadzoną przez siebie instytucją. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Edward Krasiński, Zbigniew Gostomski – to, między innymi, bohaterowie tej książki.

Ale to także historia MIEJSCA: przestrzeni magnetycznej, przyciągającej uwagę i aktywne zaangażowanie uczestników międzynarodowego życia artystycznego. Równolegle Borowski snuje opowieść osobistą: o powojennych losach wywłaszczonej rodziny, wieloletnich przyjaźniach i środowiskowych rozłamach. W biografii Wiesława Borowskiego odbija się cała artystyczna epoka: lata powojenne i stalinizm, poodwilżowa nowoczesność i polityka kulturalna dekady Gierka, stan wojenny i transformacja ustrojowa, w końcu – sztuka nowego milenium.

Wydawcą jest Stowarzyszenie 40 000 Malarzy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Adam Mazur (ur. 1977) – krytyk, historyk sztuki i amerykanista, adiunkt na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2002–2013 kurator CSW Zamek Ujazdowski, a także autor licznych wystaw organizowanych w polskich i zagranicznych instytucjach. Autor książek "Kocham fotografię", "Historie fotografii w Polsce 1839–2009", "Decydujący moment" i "Głębia ostrości". W latach 2004–2011 redaktor naczelny magazynu „Obieg”, obecnie wraz z Jakubem Banasiakiem prowadzi magazyn „Szum”.

Ewa Toniak (ur. 1960) – historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni akademicka, kuratorka. Zajmuje się problematyką pamięci w przestrzeni publicznej, współczesnymi narracjami o PRL-u i obecnością kobiet w historii. Kuratorka wystaw: "Alina Ślesińska (1926–1984)", "Moore and Auschwitz", "Trzy kobiety: Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum", "Wolny strzelec". Redaktorka naukowa tomu "Kobiety i sztuka ok. 1960 roku". Autorka książki "Olbrzymki. Kobiety i socrealizm.