WYKŁAD - PRZECIW-PRACA 2
MIGRANCI, PRACOWNICY LOKALNI I NOWE SOLIDARNOŚCI: PRZYPADEK WIELKIEJ BRYTANII

• WYKŁAD - PRZECIW-PRACA 2

Dzięki uprzejmości Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Jane Hardy w ramach rezydencji Biennale Warszawa.

Migracje towarzyszą kapitalizmowi od jego początków. Do dziś transgraniczne przepływy siły roboczej mogą być źródłem wielkich zysków i formą brutalnego zarządzania klasami podporządkowanymi, stanowią kapitał polityczny dla skrajnej prawicy i pretekst dla ekspansji nowych form kontroli i dyscyplinowania. Zarazem jednak tworzą przestrzeń dla nowych postaci solidarności i walki o pracowniczą podmiotowość. Na przykładzie sytuacji w Wielkiej Brytanii Jane Hardy przygląda się przykładom samoorganizacji migranckiej siły roboczej i sojuszom zawieranym wbrew podziałom etnicznym, kulturowym i obywatelskim w imię rewindykacji praw i aspiracji politycznych, które współczesny kapitalizm tak zaciekle zwalcza.

Jane Hardy

profesorka ekonomii politycznej na uniwersytecie w Hertfordshire (Wielka Brytania). Specjalizuje się w badaniach nad transformacją poskomunistycznych gospodarek i społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności Polski. Napisała "Restructuring Krakow: Desperately Seeking Capitalism" (1996 wraz z Alem Rainnie).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

10:00 Seminarium SEMINARIUM - PRZECIW-PRACA 2 MIGRACJA JAKO FORMA OPORU MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Debata WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO, PRACA PRZYMUSOWA CZY NADUŻYCIA, KTÓRE SIĘ ZDARZAJĄ? CZYLI O TYM, JAK SĄ TRAKTOWANI PRACOWNICY-CUDZOZIEMCY MUZEUM na Pańskiej
19:00 Spektakl SPEKTAKL MODERN SLAVERYPremiera MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Wykład WYKŁAD - PRZECIW-PRACA 3 ROZBIJANIE DIALEKTYKI. WALKA PRZECIW PRACY W ERZE FINANSJERYZACJI MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Seminarium SEMINARIUM: PRZECIW-PRACA 3ROZBIJANIE DIALEKTYKI. WALKA PRZECIW PRACY W ERZE FINANSJERYZACJI MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
12:00 Film Przegląd Wkurwu. Przegląd FilmowyWykład Jill Godmilow MUZEUM na Pańskiej