Wykład Adama Lipszyca
Oświecenie w zwierciadle spekulacji

• Wykład Adama Lipszyca

Christopher Norton (czynny 1760-1799) według Franciszka Smuglewicza (1745-1807), "Wnętrza grobów etruskich z okolic Tarkwinii", 1765-1767. Akwaforta, Inw.zb.d. 20490

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Adama Lipszyca „Oświecenie w zwierciadle spekulacji” towarzyszący wystawie „Czym jest Oświecenie?”.

Wykład rozwija myśl, zgodnie z którą oświecenie nie jest ani epoką historyczną, ani jednolitym procesem dziejowym, lecz nieukładającą się w linearną historię sekwencją emancypacyjno-krytycznych aktów o charakterze intelektualnym bądź artystycznym, oświetlających zasadniczy moment opresji w naszej sytuacji dziejowej, także wówczas, gdy sytuacja ta wyłoniła się w wyniku wcześniejszego aktu oświecenia. Odwołując się do dawnego i współczesnego materiału wizualnego prezentowanego na wystawie, a także do przykładów zaczerpniętych z innych źródeł, postaram się nakreślić anatomię „aktu oświecenia” i wskazać rolę, jaką odgrywa w nim moment intelektualny, moment imaginacyjny, a także moment specyficznie i pozytywnie pojętej „spekulacji”. Zasadniczą rolę w tym wywodzie odgrywała będzie metaforyka światła i zwierciadła.

Adam Lipszyc

(ur. 1975) – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor książek "Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma" (Kraków, 2005), "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku" (Warszawa, 2009), "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" (Warszawa, 2011) i "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" (Kraków, 2012), "Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" (Kraków, 2015), "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2017). Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Тур на русском языке по выставке „Что такое Просвeщение?” MUZEUM nad Wisłą
Finisaż Małe i duże iluminacje w Muzeum nad WisłąFinisaż wystawy „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzania Zbigniew Liberaoprowadza po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Performans Performans Mikołaja Sobczaka w przestrzeni wystawy „Czym jest Oświecenie?”Seksualność Oświecenia MUZEUM nad Wisłą
19:00 Koncert Koncert klarnecisty Michała Górczyńskiegow przestrzeni wystawy „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą