Wszystkie jesteśmy Belén
Czytanie performatywne książki Any Eleny Correi

  • Wszystkie jesteśmy Belén

Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na czytanie performatywne książki „Wszystkie jesteśmy Belén” Any Eleny Correi z udziałem Klary Bielawki, Dominiki Biernat i Marty Ojrzyńskiej.

Opowieść o tym, jak Argentynki odzyskały prawo do aborcji. W marcu 2014 roku bohaterka reportażu, tytułowa Belén, została tymczasowo aresztowana, a dwa lata później skazana na osiem lat więzienia za samoistne poronienie. Autorka książki, prawniczka i aktywistka zaangażowana w walkę o prawa kobiet, opowiada historię uwolnienia dziewczyny, zdaje relację z procesu oraz demaskuje prawne i systemowe nadużycia, które doprowadziły do jej skazania. Pokazuje także, jak – między innymi dzięki precedensowi opisanemu w książce – udało się ostatecznie doprowadzić do zmiany opresyjnego prawa. Portretuje przy tym środowisko argentyńskich feministek, które często za cenę utraty zdrowia i życia prywatnego krok po kroku zmieniają świat na taki, w którym kobieta przestanie być redukowana do inkubatora i stanie się autonomiczną jednostką.

Polskie wydanie książki zostało poszerzone o epilog, w którym autorka opisuje wydarzenia z końca 2020 roku, kiedy argentyński Senat przegłosował ustawę o legalnej i darmowej aborcji. Przedmowę do książki napisała Margaret Atwood.

Scenariusz i reżyseria: Iga Gańczarczyk
Gościnnie (video): Ana Elena Correa, Soledad Deza, Nelly Minyerski, Claudia Piñeiro, Mariela Scafati oraz (audio) Belén
Realizacja: Maja Gańczarczyk, Aleksandra Lipczak

Czytania odbędą się o godzinie 18:30 i 20:00.

Obowiązują limity osób: 30 na każdy termin.

Na wydarzenie obowiązuje cena biletu normalnego (10 zł) lub cena biletu ulgowego (5 zł).

Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona w M sklepie w środę 2 marca 2022.

Ana Elena Correa

prawniczka, dziennikarka i aktywistka. Autorka książki Ciudades, Turismo y Cultura, herramientas para el desarrollo equitativo de las ciudades (La crujía, 2010). Kordynowała wiele kampanii informacyjnych i społecznych, m.in. dla Amnesty International. Stypendystka programu Chevening (Wielka Brytania). Współpracuje z wieloma mediami, prowadzi audycję poświęconą literaturze Notas al Pie (Przypisy) w Radio con vos. Jedna z inicjatorek ruchu Ni Una Menos (Ani Jednej Mniej), zapoczątkowanego w 2015 roku w Argentynie przez tamtejsze feministki i aktywistki, którego głównym postulatem jest walka z przemocą wobec kobiet.

Iga Gańczarczyk

dramaturżka, reżyserka, redaktorka Linii Teatralnej w Korporacji Ha!art, członkini Pracowni Dramaturgicznej AST. Jako dramaturżka współpracowała m.in. z Krystianem Lupą, Agnieszką Holland i Anną Smolar, Cezarym Tomaszewskim, Klaudią Hartung-Wójciak. W autorskich projektach zajmuje się głównie kwestią kobiecego głosu (kobiecej opowieści) i tematyką feministyczną. Ostatnio wyreżyserowała Ferrante Club (z Magdaleną Jiřičką-Stojowską) w Studio Hrdinů w Pradze i Lady Dadę (Dom Norymberski w Krakowie). Wykładowczyni na Wydziale Reżyserii Dramatu w AST w Krakowie. Nominowana do Paszportów Polityki 2021 w kategorii Teatr.

Klara Bielawka

aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie. Abolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (obecnie AST). W 2008 roku rozpoczęła pracę w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie grała między innymi w spektaklach takich reżyserów i reżyserek, jak np.: Radosław Rychcik, Marcin Liber, Monika Strzępka, Suse Wächter. Uczestniczyła również w warsztacie reżyserskim MONOLOGI pod kierunkiem Krystiana Lupy. W 2007 roku miesięcznik „Dialog” opublikował jej dramat Zrazy. Jest Laureatką Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Aktorskiej Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych SETKÁNÍ/ENCOUNTER w Brnie.

Dominika Biernat

aktorka Teatru Studio w Warszawie. Absolwentka Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTv i T 2007. Zaliczona przez tygodnik „Polityka” i kwartalnik "Notatnik Teatralny" do grona najlepszych młodych polskich aktorek. Uhonorowana nagrodą "Gazety Wyborczej" dla najlepszej aktorki sezonu 2007/2008 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Występowała na scenach Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Polonia, Nowego Teatru w Warszawie, Narodowego Starego Teatru, Teatru Nowego w Łodzi i Teatru Łaźnia Nowa. Współpracowała m.in. z Wiktorem Rubinem, Łukaszem Kosem, Łukaszem Chotkowskim, Mają Kleczewską, Michałem Borczuchem, Krzysztofem Garbaczewskim, Gosią Wdowik.

Marta Ojrzyńska

aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST (obecnie AST) w Krakowie. Uhonorowana nagrodą WARTO przyznawana przez „Gazetę Wyborczą” w kategorii Teatr. Współpracowała m.in. z Krystianem Lupą, Michałem Borczuchem, Moniką Strzepką, Krzysztofem Garbaczewskim, Igą Gańczarczyk czy Lukiem Percevalem. Poza tym sama reżyseruje (Molly B. wg Joyce’a; Brzeg – Opole 2006) i bierze udział w wielu innych projektach, np.: Lepiej tam nie idź Michała Borczucha w ramach Wielkopolskich Rewolucji i Paradiso w Łaźni Nowej, Kamienne niebo zamiast gwiazd Krzysztofa Garbaczewskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, Lady Dada Igi Gańczarczyk (produkcja Domu Norymberskiego) w Cricotece.
 

Gościnnie (video):

 

Soledad Deza

prawniczka, feministka, aktywistka. Założyła i przewodniczy organizacji MujeresXMujeres (Kobiety kobietom) zajmującej się prawami kobiet, była też związana z organizacją Katoliczki za Prawem Decydowania o Sobie (Catolicas por el Derecho a Decidir), której członkinie aktywnie działały na rzecz legalizacji aborcji w Argentynie. W 2016 roku przez przypadek dowiedziała się o młodej kobiecie więzionej za samoistne poronienie. Tak została obrończynią Belén i doprowadziła do jej uwolnienia, a potem uniewinnienia. Mieszka w San Miguel de Tucumán.

Nelly Minyerski

prawniczka, jedna z pionierek krajowej kampanii na rzecz prawa do aborcji w Argentynie. Pochodzi z Tucumán.

Claudia Piñeiro

dziennikarka, pisarka i scenarzystka telewizyjna. W swoich powieściach często porusza temat praw kobiet i demaskuje klisze patriarchatu. Angażuje się publicznie w walkę o prawo do legalnej, bezpiecznej i darmowej aborcji. Mieszka w Buenos Aires.

Mariela Scafati

artystka sztuk wizualnych i aktywistka LGBT. Mieszka i pracuje w Buenos Aires. Jej głównym medium jest malarstwo abstrakcyjne. Obrazy Scafati są aranżowane w przestrzenne instalacje, podwieszane pod sufitem, układane na podłogach i parapetach czy krępowane sznurem. Artystka jest współzałożycielką argentyńskiego ruchu Cromoactivismo, który czerpie z teorii koloru i historii modernizmu, testując siłę różnych barw podczas ulicznych protestów i blokad.

Aleksandra Lipczak

dziennikarka i reporterka. Jej książkowy debiut Ludzie z placu Słońca został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników i krytykę i został nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Za swoją drugą książkę, Lajla znaczy noc, została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza 2021, Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Nagrodą im. Beaty Pawlak. Lajla znalazła się również w finale Nagrody Literackiej "Nike" 2021 oraz została nominowana do Nagrody Ambasador Nowej Europy. Lipczak publikuje m.in. na łamach „Polityki" i „Przekroju". Współtworzyła obywatelską inicjatywę Witajcie w Krakowie.

Maja Gańczarczyk

absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowych gender studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki IBL PAN w Warszawie. Od ponad dekady związana w przemysłem książki; od ośmiu lat pracuje w krakowskim wydawnictwie Karakter, gdzie zajmuje się promocją, czasem redaguje. Przekład książki Any Eleny Correi Wszystkie jesteśmy Belén to jej debiut translatorski.
 

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Iwona Kurzoprowadza po wystawie MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieŁukasza Rondudy MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
16:00 Oprowadzania Екскурсії для сусідів | Экскурсии для соседей Oprowadzania dla sąsiadów MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
17:00 Oprowadzanie Środowe oprowadzanie po wystawieKto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
17:00 Oprowadzanie Piątkowe oprowadzanie po wystawieKto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:00 Oprowadzania Екскурсія українською мовою Oprowadzanie po ukraińsku MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Guided tour in EnglishOprowadzanie po angielsku MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieSebastiana Cichockiego MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa