Wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym zwanym Ziemia
Wykład Adriana Krężlika

  • Wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym zwanym Ziemia

    fot. Adrian Krężlik

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Adriana Krężlika w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. „Coś wspólnego"

Zgodnie z teorią sprawczości wszystkie elementy w systemie wpływają na siebie tworząc wzajemne relacje, wpływają na siebie elementy biotyczne i abiotyczne, ludzie, ptaki, sieć transportu zbiorowego czy wiatr. Jeśli tworzą one pozytywne relacje, wtedy wzmacniają poszczególnych aktorów w sieci, w przeciwnym wypadku mogą prowadzić do jej osłabienia, zerwania a nawet destrukcji jakiegoś elementu. System wychodzi wtedy ze stanu równowagi, co może skutkować jego zniszczeniem. Architektura i jej każdy element, budynek, dyskusja, książka, rysunek, wpływają na złożoną sieć relacji, w tym relacji z środowiskiem. Wraz z rozwojem cywilizacji i powszechną industrializacją relacje te z pozytywnych lub neutralnych, zmieniały się na negatywne.

W czasie spotkania opowiem o tym jak architektura może wzmacniać i regenerować środowisko. Wskażę najważniejsze elementy systemu, które agresywnie wpływają na naturę. Zacznę od idei postwzrostu i jego interpretacji w architekturze, kolejno przyjrzymy się cyklowi życia budynku w kontekście ekonomii okrężnej, na sam koniec zobaczymy jak architektura może budować pozytywne relacje z takimi aktorami, jak: energia, woda, materiały, mieszkańcy i ich zdrowie, miejsce, równość. Przywołane przykłady i rozwiązania staną się drogowskazami do dalszego badania i szukania rozwiązań.

Wykład będzie transmitowany na profilu Muzeum na Facebooku.

Link do spotkania w aplikacji ZOOM:

https://us02web.zoom.us/j/88629170405?pwd=NU8reCtzbUxyN2hkNkgzT0JBZ1FtQT09

ID Spotkania:
886 2917 0405

Hasło:
WWB12  

Adrian Krężlik

architekt, badacz i doktorant na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Porto. W swojej pracy zawodowej i badawczej łączy współczesne technologie z tradycyjnymi. Interesuje go sprawczość i związki projektowania z środowiskiem. Współzałożyciel platformy Architektura Parametryczna. Wcześniej pracował m.in. dla Zaha Hadid Architects w Londynie, Rojkind Arquitectos w Meksyku, w Berlinie rozwijał software automatyzujący procesy projektowe w architekturze. Współtworzy kolektyw Terytoria, który zajmuje się performatywnością w architekturze.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Spotkanie ZA*ZIN (*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce)premiera publikacji Online
,
13:00 Spotkanie Dzień na działcez Agnieszką Dragon ROD "Pratulińska"
Pratulińska 5, Warszawa
17:00 Warsztaty Mowa nienawiściczyli kiedy zalewa nas krew Online
,
18:00 Debata Jak mówić, by nie razić?Debata o języku niewykluczającym Online
,
18:00 Spotkanie Czy zamieszkamy razem? Cohousing senioralny w Polsce Online
,
11:00 Warsztaty Niedziela to tydzieńWarsztaty rodzinne online Online
,
17:00 Warsztaty Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznejWarsztaty interwencji krytycznej Online
,
18:00 Debata Zjednoczone ruiny Po co nam miejsca? Online
,
11:00 Warsztaty Szycie relacjiWarsztaty rodzinne online Online
,