Wspólnota, która nie nadeszła - transformacje, rewolucje, realny socjalizm
Spotkanie wokół książki Agaty Pyzik \"Poor but sexy\"

  • Wspólnota, która nie nadeszła - transformacje, rewolucje, realny socjalizm

Spotkanie dotyczyć będzie nowowydanej książki Agaty Pyzik „Poor but Sexy. Cultre Clashes in Europe East and West” (Zero Books 2014).

Udział weźmie, obok autorki, Michał Kozłowski (filozof, publicysta „Bez Dogmatu”).

Agata Pyzik - dziennikarka i krytyczka, publikująca w Polsce i w Wielkiej Brytanii m.in dla Guardiana, New Statesman, New Humanist, Afterall, Frieze, The Wire, Lampy, Krytyki Politycznej, Dwutygodnika, Midrasza, Notesu na 6 Tygodni. Autorka książki „Poor But Sexy” (Zero Books 2014), opisującej estetyczną i polityczną historie kontaktów między Wschodem i Zachodem podczas zimnej wojny i dzisiaj.

Szczegóły na temat książki na stronie: www.zero-books.net

Spotkanie odbędzie się w kawiarni eMeSeN w budynku Muzeum na Pańskiej 3.

24 lata po upadku muru Berlińskiego Europa jest podzielona jak nigdy. Pasażerowie tanich linii lotniczych jadą na wschód na wieczory kawalerskie, natomiast, jeśli jadą na zachód - raczej dramatycznie poszukują pracy. W tabloidach mamy 'polskich hydraulików', w gazetach czytamy o 'nowej zimnej wojnie', podczas gdy hipsterzy poszukuję dla siebie raczej nowego, fajnego Berlina, ściągnięci tam jego seksowną historia.

Przemieszczając się po bezdrożach byłej Żelaznej Kurtyny, w swojej ksiażce dla angielskiego wydawnictwa Zero Books Poor But Sexy, Agata Pyzik stara się wyłapać wzajemne niepozorumienia pomiędzy Europą Wschodnią a Zachodnią, starając się wyjść poza stereotypy cierpiących dysydentów, horroru stalinizmu i 'historie sukcesu' krajów neoliberalnej Nowej Europy. Bardziej niż niskopłatny raj dla bogatego Zachodu czy malowniczych kierunków turystycznych, Pyzik odnajduje bogatą i nienapisaną kontr-historie.

"Poor but Sexy" mieści się gdzieś pomiędzy Warszawą a Luton, Pragą i Berlinem Wschodnim, Ukrainą i Rumunią, w poszukiwaniu prądów i innych tradycji, które nie mają nic wspólnego z dominującymi narracjami po 1991 roku.

Książka stara sie raczej odkrywać sekretne historie Europy Wschodniej i jej skomplikowanych relacji z tzw. Zachodem. Bada, czy używanie tych kategorii ma jeszcze jakikolwiek sens. Od emigracji zarobkowej, seksturystyki, wykorzystywania taniej siły roboczej i innej eksploatacji Wschodu wracamy do przeszłości, do drugiej "zimnej wojny" lat 80. - wpadamy w zakochanej w mroku Davida Bowie'ego obsesji post-punka i syntetycznego popu Blokiem Wschodnim, i vice versa - marzeniami komunistycznych punków o drugiej stronie. Potem zanurzymy sie w Orientalizmie Wschodnioeuropejskim i pojęciu autokolonizacji. Następnie prześledzimy emancypacyjne potencjały w znienawidzonym Realizmie Socjalistycznym, starym i współczesnym. Na koniec pochylimy sie nad ideą 'innej nowoczesności' i futurologii, latami Odwilży, kiedy ZSRR mogło prześcignąć Zachód i towarzyszącym temu nastrojom społecznym i kulturlnym. Od Femenu do Depeche Mode, od Davida Bowie'ego do Nikity Chruszczowa, od  muskularnych robotnikow do Nowych Romantyków.

Odmawiając "Ostalgii" za dobrymi, starymi czasami i równie zdesperowanego pragnienia dołączenia do "nowej, wspaniałej Eropy", "Poor but Sexy" stara się odzyskać marzenie o Innej Europie.