Wizerunki bóstw
Warsztaty dla dzieci przygotowane we współpracy z „Przekrojem”

• Wizerunki bóstw

ilustracja: Marek Raczkowski

Jak wygląda bóstwo? Czym różnią się wyobrażenia bogów i bogiń w różnych zakątkach świata? Skąd biorą się te przedstawienia? Czy łatwo jest pokazać to, co boskie?

Zapraszamy na warsztaty poświęcone istotom boskim. Wspólnie sprawdzimy, jakie cechy wyglądu i charakteru oraz atrybuty ludzie przypisują bóstwom. Być może dowiemy się też czegoś o gatunku ludzkim, który od zarania dziejów tworzy obrazy i wizerunki świętości. W roli przewodnika po rysunkowym świecie kreowania postaci wystąpi artysta Marek Raczkowski. Celem naszego spotkania będzie stworzenie boskiej wystawy w plenerze.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Marek Raczkowski

Od małego rysował nagie kobiety i samochody, dzięki czemu tak wyćwiczył rękę, że na warszawską Akademię Sztuk Pięknych dostał się za pierwszym razem, z kompletem punktów. Jego szwagier był podówczas rektorem, ale to nie ma nic do rzeczy. W 1992 r. zadebiutował jako rysownik prasowy w „Obserwatorze Codziennym”. Później współpracował m.in. z „Życiem”, „Polityką”, „Zwierciadłem”, „Wall Street Journal” oraz pewnym czasopismem francuskim, którego nazwy nie jest w stanie zapamiętać. W 2003 r. dostał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyka (sic!). W tym samym roku związał się z „Przekrojem”, a już rok później narysował swojego pierwszego kosmitę. Jak twierdzi, są dwa rodzaje kosmitów – ci podobni do embrionów i ci podobni do ślimaków – i on rysuje wyłącznie tych ślimakowatych. Taki wybór na pewno o czymś świadczy, choć trudno powiedzieć, o czym. Wystawy, nagrody, nagrody, wystawy – dużo tego było, nawet za granicą. Jeszcze niedawno uważał, że jest nieśmiertelny, ale ostatnio zaczął podejrzewać, że kiedyś jednak może umrzeć. Ta myśl nawiedza go zawsze, gdy odchodzi jakiś wielki artysta, niekoniecznie rysownik.

Szymon Gotowski

edukator, trener i animator dziecięcy i młodzieżowy, na co dzień współpracujący z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Miejscem Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia”, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym i Fundacją Forum Dialogu. Współtwórca programów edukacyjnych, takich jak Kino Dzieci, Kino w trampkach, prowadzący warsztaty z zakresu edukacji artystycznej we współpracy m.in. z Akademią Rękodzieła Artystycznego „Rękodzielnik” w Warszawie i Fundacją Promocji Artystów Malarzy Polskich 2 Wymiary.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Warsztaty Dziecięce strategie radzenia sobie z dorosłymiwarsztaty rysunkowe dla 6-12-latków MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Lusi, najmłodszej redaktorki “Przekroju”,po wystawie “Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Mapowanie światawarsztaty filozoficzne dla dzieci MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Ciałowaniewarsztaty choreograficzne dla dzieci MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Azja na horyzonciewarsztaty rodzinne w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język polski MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Ciałowaniewarsztaty choreograficzne dla dzieci MUZEUM nad Wisłą
14:00 Warsztaty Rodzinna niedziela z Kinem DzieciPokaz filmu „Miejsce na miotle” i warsztaty MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Podróż ornitologicznawarsztaty rodzinne dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Przeplatanie, zakrywanie, nawarstwianiewarsztaty dla dzieci MUZEUM nad Wisłą