Wykład Joanny Bednarek

• Więcej niż przetrwanie. Krytyczne oświecenie i przedstawianie globalnego ocieplenia

Ines Doujak, "Populacja duchów", 2019. Dzięki uprzejmości artystki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład online Joanny Bednarek zatytułowany „Więcej niż przetrwanie. Krytyczne oświecenie i przedstawianie globalnego ocieplenia”.

Wykład stanowi część programu publicznego towarzyszącego wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany":

Automatyczne reakcje na globalne ocieplenie i na trwającą obecnie pandemię są do siebie podobnie – obie oscylują między biegunami paniki i trybu apokaliptycznego oraz wyparcia i udawania, że można żyć „normalnie”. Obie są irracjonalne i stanowią przejaw uwikłania naszego myślenia i praktyki w logikę kapitałocenu, każącą nam, niezależnie od intencji, wciąż powtarzać stare błędy. Sposób, w jaki globalne ocieplenie przestawiają media i niektóre teksty kultury, posługujące się konwencjami (post)apokaliptycznymi, wzmacnia te reakcje. Wyrwanie się z ich błędnego koła wydaje się prawie niemożliwe – ale mimo to musimy próbować.

W tym kontekście warto przyjrzeć się tym przedstawieniom globalnego ocieplenia i antropocenu, które albo na pozór go nie dotyczą, albo rezygnują z narracji, dokumentując coraz bardziej wymykającą się nam rzeczywistość lub interweniując w nią za pomocą rytuałów. Te ostatnie natomiast, zamiast utrwalać stary porządek, kwestionują go. Choć może się wydawać, że nie mają one wiele wspólnego z dyskursem oświeceniowym, w rzeczywistości stanowią jego najnowsze, krytyczne wydanie.

Wykład transmitowany będzie na fanpage'u wystawy Wiek Półcienia / The Penumbral Age oraz na muzealnym fanpage'u na Facebooku.

Joanna Bednarek

filozofka, tłumaczka, pisarka, członkini redakcji „Praktyki Teoretycznej”, publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Krytyce Politycznej” i „Czasie Kultury”. Autorka książek: Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki (2012), Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię? (Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, 2016) i Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta (Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, 2017) i O pochodzeniu rodziny (Wydawnictwo WBPiCAK, 2018).