Warsztaty dla dzieci i młodzieży

• Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Warsztaty na wystawie "Maria Bartuszova. Formy przejściowe", fot. M. Pawluczuk

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na kolejne warsztaty towarzyszące wystawie „Maria Bartuszová. Formy przejściowe”.

W 1976 i w 1983 we współpracy z Gabrielem Kladkiem, Maria Bartuszová zorganizowała warsztaty dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Powstały wtedy rzeźby, które pozwalały niewidomym poznawać znaczenie rozmaitych form i faktur, rozróżniać napięcia pomiędzy formami geometrycznymi i organicznymi, rozpoznawać ich emocjonalne znaczenia, rozwijać fantazję. Tego rodzaju naruszenie bezinteresownego obszaru sztuki, „inne” zastosowanie oraz podkreślenie haptycznych właściwości rzeźby to wyraz niezwykle awangardowego podejścia Marii Bartuszovej do pracy artysty.

Cykl warsztatów organizowanych w ramach wystawy “Maria Bartuszová. Formy przejściowe” podejmuje ten gest artystki, rozwija go i stawia krok dalej.
We współpracy z młodymi artystami (Bruno Althamer i Diana Grabowska) wyprodukowana została grupa rzeźb-układanek inspirowana pracami Bartuszovej. Zorganizowane wokół nich warsztaty, tak z dziećmi z różnego typu niepełnosprawnościami, jak i zdrowymi, będą nawiązaniem do przekonania artystki o tym, że sztuka jest jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi komunikacji.

Zajęcia poprowadzą Diana Grabowska i Bruno Althamer, autorzy obiektów inspirowanych rzeźbami Marii Bartuszovej, które wykorzytywane są w czasie zajęć towarzyszących wystawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Emilii Plater 51)

Najbliższe przystanki: RONDO ONZ (około 300 metrów), DWORZEC CENTRALNY (około 800 metrów), stacja kolejowa PKP WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE (około 700 metrów).

Dojazd do przystanku RONDO ONZ liniami: 10, 17, 33 37, 41, 109 (tylko w kierunku Dworca Centralnego), 160 (tylko w kierunku Dworca Centralnego), 174, 227. Uwaga: dostęp do przystanków RONDO ONZ przy pomocy przejść dla pieszych w poziomie.

Dojazd do przystanku DWORZEC CENTRALNY liniami: 7, 8, 9, 10, 17, 22, 24, 25, 33, 37, 41, 109, 117, 127, 128, 131, 158, 160, 174, 175, 227, 501, 504, 507, 517, 518, 519, 521, 522, 525, 700 oraz niektórymi pociągami Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S3). Linia 41 kursuje wyłącznie w dni powszednie.

Uwaga: dostęp do przystanków tramwajowych przy pomocy schodów i przejść podziemnych. Dostęp do przystanków linii kończących trasy przy Dworcu Centralnym przy pomocy przejść dla pieszych w poziomie. Dostęp do przystanków linii przejeżdżających przez Dworzec Centralny przy pomocy schodów i przejść podziemnych.

Dojazd do stacji kolejowej PKP WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE pociągami Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (linie S1 i S2). Uwaga: dostęp na peron 2 stacji PKP WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE przez windy i schody w budynku dworca.

Linie autobusowe obsługiwane są wyłącznie przez pojazdy niskopodłogowe. Linie tramwajowe obsługiwane są pojazdami niskopodłogowymi i wysokopodłogowymi.

INFORMACJE OGÓLNE O OBIEKCIE

Dojście do budynku: Bez przeszkód. Transport samochodowy: Parking publiczny (strefa płatnego parkowania), w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Komunikacja w budynku

Wejście

Do kawiarni oraz toalet wejście od strony ul. Śliskiej, dostępne z poziomu terenu.
Wystawa. Wejście od strony ul. Emilii Plater (dawny DH Emilia) – 6 stopni lub metalowe szyny (nachylenie ponad 21%, wysokość 55 cm)

Kasy: Nie dotyczy

Dostępność sal/pomieszczeń, w których odbywają się wydarzenia w ramach WTKBB

Wystawa na dwóch poziomach, bez windy. Pomiędzy kondygnacjami można przemieszczać się wyłącznie za pomocą schodów.

Toalety dla osób z niepełnosprawnościami.

Dostępne od strony ul. Śliskiej – inne wejście niż na wystawę.
Toaleta jest mała (przestrzeń manewrowa około 130x130 cm).