Epizody 1-4: W jakiej emocjonalnej rzeczywistości chciałbyś/chciałabyś żyć?
Performans Wojciecha Kosmy

  • Epizody 1-4: W jakiej emocjonalnej rzeczywistości chciałbyś/chciałabyś żyć?

    “W jakiej emocjonalnej rzeczywitości chciałbyś/chciałabyś żyć?” (2016) dokumentacja performansu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Bartosz Stawiarski

„W jakiej emocjonalnej rzeczywistości chciałabyś/chciałbyś żyć?” to pytanie inicjujące 4-dniowy performans Wojciecha Kosmy przygotowane dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

Performans Kosmy, tworzony wraz z uczestnikami warsztatów – Anną Bal, Martą Baron, Piotrem Ceranką, Dorotą Glac, Martą Jalowską, Jaśminą Kasenko, Moniką Krawiecką, Jeremim Pedowiczem, Martą Przybył, Patrykiem Różyckim, Karoliną Rychlik, Anetą Stańską i Marią Śmiszek – to wydarzenie w formacie talk-show nastawione na kreowanie emocjonalnej rzeczywistości – tej, której potrzebujemy albo tej, której pragniemy.

Narzędziem będzie tu spontaniczne poznawanie opinii zaproszonej publiczności, która na równi z grupą performerów (prowadzących) współtworzy ten performans. Podzielony na cztery części (epizody) będzie się on rozwijał w czasie, dotykając ważnych obecnie kwestii społecznych, takich jak tożsamość, seksualność, religia czy migracje. Celem jest poszukiwanie sposobów wyrażania głosów odmiennych i zmarginalizowanych, a metodą sięganie do gestów abstrakcyjnych i do wyobraźni jako źródła nowych form politycznej sprawczości. Działanie i zadawane pytania będą sprawdzać, jak okazujemy uczucia (albo jak one nami kierują), jak intymność i emocje funkcjonują w społecznej przestrzeni (Sara Ahmed) i jak nakładają się na/zamieniają się w polityczne i społeczne sądy lub opinie.

Performans został poprzedzony warsztatami, które eksplorowały naglące społecznie tematy, jak również ćwiczyły sposoby rozmowy i działania. Ich uczestnicy - artyści, tancerze, terapeuci i działacze społeczni - dyskutowali pytania, które następnie stały się tematami i tytułami poszczególnych wydarzeń. W czasie performansu pytania te staną się punktem wyjścia do działania z publicznością, poruszającego się pomiędzy fikcją i rzeczywistością, „autentycznością” i sztucznością, sferą prywatną i publiczną, nie dając prymatu żadnej ze stron. To celowe „zawieszenie” statusu dziejącego się wydarzenia będzie dodatkowo sproblematyzowane przez wszechobecne oko kamery jako metafory sfery publicznej, która kształtuje i definiuje nasze sądy i opinie.

Całe wydarzenie będzie filmowane, a jego efektem będzie zapis filmowy umieszczony na platformie YouTube. Udział w performansie wiąże się z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku do celów projektu. 

Do Studia 159 można dojechać: metrem (stacja Pole Mokotowskie); tramwajami: 1, 17, 71, 72; autobusami: 143, 151, 182, 187, 188, 502, 514, 520, 523, 525.

Performanse

 

Środa 12 października godz. 19:00

Epizod 1: Gdzie zaczynają się inni?


Czwartek 13 października godz. 19:00
Epizod 2: Czego boją się Polacy?
 

Piątek 14 października godz. 19:00

Epizod 3: Po co nam ludzie?
 

Sobota 15 października godz. 19:00
Epizod 4: Co ci się należy?
 

Uczestnicy:

Anna Bal, Marta Baron, Piotr Ceranka, Marta Dja, Dorota Glac, Jaśmina Kasenko, Wojciech Kosma, Monika Krawiecka, Jeremi Pedowicz, Marta Przybył, Patryk Różycki, Karolina Rychlik, Aneta Stańska, Maria Śmiszek
 

Anna Bal 

psycholożka, psychoterapeutka humanistyczno-egzystencjalna, absolwentka Moskiewskiego Instytutu Psychoterapii Gestalt (Odessa, Kaliningrad) oraz Instytutu Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz grupową. Współpracuje z Fundacją Ocalenie, gdzie zajmuje się terapią i wsparciem cudzoziemców. Redaktorka czasopisma "Fenomen Psychoterapii".

Marta Baron

studiowała filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie studiuje malarstwo na Uniwersytecie Pedagogicznym. W swojej praktyce artystycznej najchętniej zajmuje się
działaniami intermedialnymi i rzeźbą.

Piotr Ceranka

student Ochrony Dóbr Kultury i Środowiska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Interesuje się sztuką nowoczesną, architekturą, symboliką, kulturą niematerialną, znaczeniem kultury w kręgu różnych grup etnicznych oraz performansem. Przez pewien czas aktor w przedstawieniach dla dzieci, poruszających tematykę tolerancji, samoakceptacji, wyrażania emocji. Na swoim koncie mam kilka wierszy, niektóre opublikowane.  

Jaśmina Kasenko

studentka filologii angielskiej i historii sztuki na UW.

Wojciech Kosma

mieszka i pracuje w Berlinie. Jego droga artystyczna przechodzi od zainteresowania informatyką oraz kompozycją muzyczną do peformansu i pracy z aktorami. Od 2011 Kosma tworzy intymne performansy oparte na bliskiej współpracy z aktorami, filozofami, choreografami, akademikami i aktywistami. W tych na pierwszy rzut oka nie różniących się niczym od intymnej relacji dwójki ludzi performansach artysta rozwija swoistą wiwisekcję relacji międzyludzkich, która manifestuje się zarówno w sferze społecznej, jak i artystycznej.

Prace Wojciecha Kosmy pokazywane były między innymi w Interstate Projects w Nowym Jorku, Chisenhale Gallery w Londynie, Schinkel Pavillon w Berlinie, Galerie Kamm w Berlinie, Human Resources w Los Angeles, Transmission w Glasgow, Outpost w Norwich, LEAP w Berlinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi. W 2015 Kosma był stypendystą sztuk wizualnych Berlińskiego Senatu i rezydentem Triangle w Nowym Jorku.

Monika Krawiecka

absolwentka Iberystyki UW, studiowała także w OSA UW. Dziennikarka i tłumaczka; redaktorka i redaktor naczelna w czasopismach poświęconych wychowaniu dzieci. Założycielka podwarszawskiej Kluboksięgarni Za Rogiem. Obecnie współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czasem także z "Dwutygodnikiem". Dumna właścicielka czterech kur zielononóżek i koguta oraz psa, matka dorosłego syna, studenta UCL i gimnazjalistki.

Marta Przybył

ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie pracuje jako niezależny twórca-projektant z organizacjami pozarządowymi, wydawnictwami, oddolnymi inicjatywami społecznymi, artystami. Zajmuje się arteterapią.

Patryk Marek Różycki

student V roku malarstwa, specjalizacja intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem oraz intermediami. Swoje działania podpisuje pod
pojęciem emocjonalnego ekshibicjonizmu. Uczestnik licznych wystaw, plenerów, laureat konkursów oraz akcjonista. 

Aneta Stańska

fotografka z wyboru; dziedziną tą zajmuje się zawodowo i prywatnie. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatka konkursów fotograficznych. Wydaje underground'owego zina "Among Scratches" poruszającego się pomiędzy kulturą, muzyką, szktuką konceptualną i streetartem.

Maria Śmiszek

absolwentka filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i studentka intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zafascynowana kinematografią eksperymentalną z lat 20. podejmowała próby jej popularyzacji (m.in. cykl Kino i Wino). Interesują ją sfery języka oraz systemów znakowych związane ze sprawczością (wpływ języków na rzeczywistość) w kontekście relacji między ludźmi oraz sztuki. Temat zgłębia w
słowie (Pieśń; Historie nieustające... ) i czynie (Miejsce na; sexy mf; Przemienienie ). W trakcie przygotowań są instalacje performatywne "Przemienienie II"  oraz "Figuracje
podmiotowości".

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
Zdjęcia filmowe PLAMAPOPE.L PIN-UP Studio
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
16:00 Warsztaty Warsztaty performansu z Waldemarem Tatarczukiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3, Warszawa