„W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski”
Performans Daniela Kotowskiego na 3 maja

• \

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zaprasza na performans Daniela Kotowskiego.

Według 27. artykułu obecnie obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: “W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski”. Daniel Kotowski w swoim działaniu zwraca uwagę na paradoks tego zapisu. Z jednej strony konstytucja reprezentuje wszystkich obywateli i jest narzędziem szerzenia równości i sprawiedliwości, z drugiej zaś zapis o języku polskim w wyraźny sposób dyskryminuje wybrane grupy osób, m.in. tych nie posługujących się mową.

Daniel Kotowski, podejmując wyzwanie, jakim jest dla osoby głuchej posługiwanie się mówionym językiem polskim, i wykonując wysiłek mówienia w języku innym niż Polski Język Migowy, jednocześnie wskazuje na wartość aktu występowania w obronie konstytucji. Tym samym uwidacznia te miejsca (fizyczne lub w przestrzeni wirtualnej) i momenty, w których następuje naruszanie prawa stanowionego przez konstytucję. Domaga się przy tym sprawiedliwości i respektowania tego, co należy także do niego jako obywatela.

Performans transmitowany będzie na profilu Daniela Kotowskiego na Facebooku oraz na naszym fanpage'u.

Daniel Kotowski

artysta wizualny, edukator, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz (specjalizacja wystawiennictwo) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Nowych Mediów (kierunek architektura wnętrz, specjalizacja wystawiennictwo) Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zajmuje się performansem, sztuką instalacji, projektowaniem, tworzy obiekty i filmy wideo. Interesuje go zagadnienie biowładzy, komunikacja międzyludzka oraz polityka społeczna. Prowadzi też stały cykl spotkań „Zachęta Miga”, a także oprowadzania w PJM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.