Transformacja jako proces z określonym wektorem - promocja nowego numeru kwartalnika „Autoportret”
Akademia WARSZAWY W BUDOWIE

  • Transformacja jako proces z określonym wektorem - promocja nowego numeru kwartalnika „Autoportret”

    Kadr z filmu "Tryptyk o polskiej transformacji: część 1, 1970-1989”, Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska/kolektyw Palce Lizać

Pojęcie transformacji wydaje nam się neutralne ideologicznie, a jednak w rzeczywistości takie nie jest.

Przejście od gospodarki tzw. socjalistycznej do wolnego rynku zaowocowało szeregiem przemian, przystosowujących państwo do systemu neoliberalnego. Procesy deregulacji, prywatyzacji wpłynęły również gruntownie na przestrzeń – a także relacje społeczne, które się w niej rozgrywają. Suburbanizacja, gentryfikacja i osiedla grodzone wraz z depopulacją centrów to nie izolowane zjawiska, ale logiczna konsekwencja paradygmatu, w którym żyjemy.

Podczas spotkania zarysujemy procesy, które zachodzą w Polsce od lat 90. ze szczególnym uwzględnieniem mieszkalnictwa i przemian przestrzennych, a także zapytamy jaki rodzaj refleksji powinien iść w ślad za konstatacją Marcina Króla „Byliśmy głupi”.

Marta Karpińska

sekretarz redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Współkuratorowała wystawy Instytutu Architektury: „Impossible Objects” (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014) oraz „Monument. Architektura. Adolfa Szyszko-Bohusza” (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 2014). Autorka monografii Wacława Nowakowskiego (Instytut Architektury, 2015). Współautorka monografii Witolda Cęckiewicza (Instytut Architektury, 2015). Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

Dorota Leśniak-Rychlak

redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Z wykształcenia historyczka sztuki i architektka, z wyboru redaktorka. Kuratorka wystawy dzieł C. R. Mackintosha w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz współkuratorka wystawy „3_2_1. Nowa architektura w Japonii i Polsce” w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Współkuratorowała wystawy Instytutu Architektury: „Za-mieszkanie 1912–2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012), „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2013), „Monument” (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, 2014), „Impossible Objects” (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014). Prezeska fundacji Instytut Architektury.

Jacek Gądecki

socjolog i antropolog społeczno-kulturowy; pracuje jako adiunkt w Zakładzie Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej WH AGH w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze to antropologia architektury („Architektura i tożsamość. Rzecz o antropologii architektury”, Rolewski, 2005), antropologia i socjologia miasta, przestrzeń publiczna, ekonomia kultury i architektura jako taka. Realizował badania m.in. w Fundacji Bauhausu w Dessau i na CUNY w Nowym Jorku (Stypendium Fulbrighta) dotyczące osiedli grodzonych w USA i Polsce (Za murami. Polskie osiedla grodzone – analiza dyskursu, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, 2009). W styczniu 2013 roku zakończył trzyletni projekt badawczy poświęcony marginalnej gentryfikacji w starej części Nowej Huty („I love NH. Gentryfikacja starej części Nowej Huty?”, Wyd. IFiS PAN, 2012).

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
12:00 Warsztaty Mój dom – mój azyl. Mieszkać komfortowoWarsztaty dla dzieci Pałacyk Bormana
ul. Srebrna 12, Warszawa
18:30 Wykład Dwór polskiAkademia WARSZAWY W BUDOWIE Budynek dawnej drukarni
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
12:30 Spacer Cud na Pradze. Nowe budownictwo komunalneSpacery materiałowe #1 Miejsce zbiórki spaceru #1
ul. Jagiellońska 47, Warszawa
12:30 Warsztaty Mój dom, nasze miastoDziałania otwarte dla dzieci Budynek dawnej drukarni
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Wreszcie we własnym domu” Budynek dawnej drukarni
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Spotkanie na wystawie: Olga Drenda Budynek dawnej drukarni
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
12:30 Warsztaty Przepis na domDziałania rodzinne Budynek dawnej drukarni
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wreszcie we własnym domu” Budynek dawnej drukarni
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
16:00 Seminarium Przypadek miasto. Deweloperzy, spółdzielcy i działkowcy Budynek dawnej drukarni
ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa