Tomasz Sikorski. Wolna energia. Teraz
Sympozjum

• Tomasz Sikorski. Wolna energia. Teraz

Tomasz Sikorski, ZNAK ONTOLOGICZNY, multimedia peformans, Klub Sigma, Uniwersytet Warszawski 1979, z archiwum artysty

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na konferencję zatytułowaną „Tomasz Sikorski. Wolna Energia. Teraz”, która jest poświęcona zmarłemu przedwcześnie i tragicznie artyście, malarzowi, perfomerowi, twórcy graffiti, galerzyście, kuratorowi i wykładowcy Tomaszowi Sikorskiemu (1953–2021).

Konferencja upamiętnia rozległą twórczość artysty i niezwykle bogatą osobowość, którą Sikorski sowicie dzielił się z innymi. Z urodzenia Artysta Awangardy, z postawy szlachetny Człowiek Ducha i Natury, bezkompromisowy Nauczyciel, warszawiak, kopańczanin i kosmopolita, cyklocentaur i nasz Przyjaciel – takimi słowy zareagowali na jego odejście związani z nimi od lat artyści, kuratorzy, pisarze, poeci i muzycy.

Urodzony w 1953 roku w Warszawie studiował na Wydziałach Rzeźby i Architektury Wnętrz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktywny uczestnik neoawangardowego ruchu w sztuce, otwarty był na odkrywcze zjawiska – konceptualizm, fotografię, performance, cykle malarskie, grafitti i realizacje o charakterze rzeźbiarsko-architektonicznym. Jako kurator przygotował kilkaset wystaw i indywidualnych pokazów m.in. w prowadzonych przez niego Galerii Mospan i Pracowni Dziekanka. W latach 80. wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w Stanach Zjednoczonych, a następnie prowadził Pracownię Intermediów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1992–2003) i Pracownię Działań Multimedialnych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (2003–2021).
Na wystawę otwierającą Muzeum nad Wisłą w 2017 r. zrealizował według swojego szablonu z 1985 r. neonową pracę zatytułowaną „Syrenka warszawska”.

Sympozjum jest pierwszym elementem analizy bogatej, różnorodnej i pionierskiej twórczości i osobowości Sikorskiego. W pierwszym module rodzina – Ania Freisler i Agata Szwedowicz i najbliżsi, długoletni przyjaciele – Maciej Magura Góralski, Janusz Bałdyga, Jacek Dobrowolski i Piotr Rypson, przedstawią sylwetkę Tomka, w tym ważne dla niego miejsca od urodzenia po ostatnią jazdę rowerem – kolejne stacje pobytu artysty, jego odwołania do tradycji, przenoszenie pionierskich rozwiązań do miejsc w których działał. Pokazany będzie jego film „Tratwa Meduzy” z 1982 r.

W drugim module Janusz Bałdyga, Paweł Freisler, Zbyszek Olkiewicz, Piotr Rypson, Małgorzata Turewicz Lafranchi, Daniel Wnuk i Paweł Możdżyński opowiedzą o początkach jego artystycznej drogi, rozwoju i duchowym wymiarze jego twórczości. Przedstawią jego performatywne, konceptualne i interdyscyplinarne działania oraz nieortodoksyjne praktyki artystyczne i de facto polityczne – szablony, działania streetartowe. Opowiedzą o inicjacji Tomka jako artysty i alternatywnej kulturze lat 70. i 80., przede wszystkim o Pracowni Dziekanka – centrum performansu w Polsce, muzyki alternatywnej – sala prób zespołów SS20 – później DEZERTERA i IZRAELA oraz wszelkich interdyscyplinarnych działań.

Wojciech Kozłowski poprowadzi trzeci moduł poświęcony Sikorskiemu jako wykładowcy i profesorowi artystycznych uczelni. Będą w nim uczestniczyli koleżanki i koledzy wykładowcy – Agnieszka Błędowska, Stefan Ficner i Ryszard Ługowski oraz student Tomka Michał Bujnicki, którzy przedstawią jego pedagogiczną drogę.

Czwarty moduł, zwieńczający konferencję, poświęcony jest Tomaszowi Sikorskiemu jako dokumentaliście, galerzyście, kuratorowi oraz osobie związanej zarówno z miastem jak i z naturą. Przy okrągłym stole będą go wspominać: Zofia Kulik, Roman Woźniak, Jerzy Onuch, Mirosław Bałka, Małgosia Turewicz Lafranchi, Krzysztof Żwirblis oraz Marika Kuźmicz. Rozmowę poprzedzą krótkie filmy z dokumentacji Sikorskiego z lat 1973–2021.

Konferencję zakończy performance Michała Bujnickiego oraz przejście z Muzeum przy ul. Pańskiej ulicą Świętokrzyską i Krakowskim Przedmieściem do dawnej Pracowni Dziekanka. W przyszłości zamierzamy odtworzyć szablony Tomka na Krakowskim Przedmieściu i stworzyć mural Jemu poświęcony.

Joanna Kiliszek i Jacek Dobrowolski

PROGRAM SYMPOZJUM

Data: 9 października 2021 (sobota), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

Powitanie: Robert Jarosz (MSN, Warszawa), Agata Szwedowicz i Ania Freisler

godz.10:15–11:30
Moduł I. Tomek Sikorski – warszawiak, kopańczanin i kosmopolita

Moderatorzy: Robert Jarosz i Joanna Kiliszek
Prezentacja wprowadzająca: Film o Wiśle Tomka „Tratwa Meduzy" 5’53 (1982), Maciej Magura Góralski / Ania Freisler
Janusz Bałdyga i Jacek Dobrowolski
Piotr Rypson

godz. 11:30–12:40
Moduł II. Artysta Awangardowy

Moderator: Robert Jarosz
Prezentacja wprowadzająca: Janusz Bałdyga, Roman Woźniak, Zbyszek Olkiewicz, Daniel Wnuk; nagranie wypowiedzi Pawła Freislera z Malmö
Piotr Rypson
Małgorzata Turewicz Lafranchi
Paweł Możdżyński

godz. 12:40–13:10
Przerwa

godz. 13.10–13.50
Moduł III. Nauczyciel i wykładowca

Moderator: Wojciech Kozłowski
Agnieszka Błędowska, Ryszard Ługowski

godz. 13.50–15.00
Moduł IV. Dokumentalista/Galerzysta/Czuły Kurator, Człowiek Miasta, Natury, Ducha i Kontrkultury

Moderator: Robert Jarosz
Prezentacja wprowadzająca: 2-3 minutowe filmy z dokumentacji Tomka Sikorskiego (1973–2021)
Okrągły Stół o Tomku: Zofia Kulik, Roman Woźniak, Jerzy Onuch, Przemysław Kwiek, Krzysztof Knittel, Mieczysław Litwiński, Marek Sobczyk, Marek Sobczyk, Małgosia Turewicz Lafranchi, Krzysztof Żwirblis, Marika Kuźmicz

Pytania/Uwagi/Dyskusja

Performance Michała Bujnickiego „Dokąd odlatują Sikorki?"

Zakończenie Sympozjum w Muzeum

godz. 15.15–16.00
Wspólne przejście z ul. Pańskiej ul. Świętokrzyską i Krakowskim Przedmieściem do Dziekanki na jej dziedziniec