Tomasz Rakowski
oprowadza po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”

• Tomasz Rakowski

Fot. Andrzej Sienkowski | GoingApp

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne oprowadzanie po wystawie „Strachy” Daniela Rycharskiego.

Po wystawie oprowadzi Tomasz Rakowski, który zastanowi się, jak stało się możliwe, że przedmioty pojawiające się na wystawie Daniela Rycharskiego wciągają jej uczestników w bardzo wewnętrzne i prywatne ścieżki namysłu.

„W jaki sposób wieś, homoseksualność, religijność są na tej wystawie nie tyle (a raczej – nie tylko) publicznym manifestem, ile bardziej wewnętrzną rozgrywką, dziejącą się jednoczasowo wewnątrz świata artysty i wewnątrz świata widza? Jaki wymiar materialności wydobyty został z rzeczy i rzeczywistości przez twórców wystawy, który nakazuje ludzkim podmiotom nazywanie siebie, otoczenia, świata – na nowo? Jaki wymiar materialności wystawy pozwala na wydobycie tego, co mieści się w obszarach prywatnego i społecznego lęku, zawstydzenia, i w końcu – społecznego pragnienia? To w jaki sposób te osobne ścieżki „każdego z nas” („kogokolwiek”) trafiają na wystawę będzie głównym motywem opowieści”.

Oprowadzania gościnne, to cykl wydarzeń, w ramach którego ekspertki i eksperci oprowadzają po aktualnej wystawie, proponując własne sposoby jej odycztania. W ramach zaplanowanych siedmiu autorskich oprowadzań po wystawie "Daniel Rycharski. Strachy", w oparciu o własną wiedzę, poruszać będą zagadnienia relacji etnografii i praktyki zaangażowanej, sztuki i religii, czy opowiedzą o obrazach wsi i queerowych historiach.

Spotkania skierowane są do osób dorosłych. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę - prosimy zatem o wcześniejsze stawienie się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą tak, aby każdy zdążył kupić bilet.

Dr hab. Tomasz Rakowski

adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Etnolog, kulturoznawca, antropolog, prowadzi badania w Polsce i w Mongolii. Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Zajmuje się badaniami oddolnych procesów rozwojowych, antropologią sztuki współczesnej i partycypacyjnej, etnograficznie zorientowaną animacją kultury oraz najnowszą metodologią badań kulturowych. Autor książek Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy. Etnografia człowieka zdegradowanego (2009), Przepływy, współdziałania, kręgi możliwego. Antropologia powodzenia (2018), a także redaktor i współredaktor kilku tomów zbiorowych,

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Экскурсия на русском языке по выставке «Даниэль Рихарский. Страхи» MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Mniej strachów, więcej wiedzy!Otwarte warsztaty w ramach Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą