Strike MoMA: Solidarność jako busola społecznej transformacji
Wykład T. J. Demosa

• Strike MoMA: Solidarność jako busola społecznej transformacji

Dział Badań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i WZWK Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają na wykład T. J. Demosa.

W swoim wykładzie T. J. Demos opowie o Strike MoMA, kampanii artystyczno-aktywistycznej, której celem jest radykalna demokratyzacja nowojorskiego Museum of Modern Art. Prezentacja opierać się będzie na fragmentach jego książki „Radical Futurism: Ecologies of Collapse / Chronopolitics / Justice-to-Come” (w przygotowaniu).

Badacz opowie o wysiłkach tworzenia scenariuszy post-muzealnej przyszłości, które usytuowałyby MoMA poza gorsetem korporacyjnych systemów instytucjonalnych, zrywając związki muzeum z przemysłem zbrojeniowym, ekstraktywizmem, monopolami medialnymi i rabunkowym kapitalizmem.

T. J. Demos rozszerza postulat sprawiedliwości klimatycznej na inne dziedziny społecznego i politycznego życia. Domaga się on solidarności opartej na poszanowaniu różnicy (intersectional solidarity), która jest niczym innym, niż zbuntowaną uniwersalnością.

Po wykładzie zapraszamy do rozmowy, którą poprowadzi Kuba Szreder, poddając pod dyskusję rodzime formy artystyczne, aktywistyczne i instytucjonalne.

Wykład organizowany w ramach obchodów dziesięciolecia WZKW warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, we współpracy z Działem Badań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 (aula, 2 piętro).

T. J. Demos jest profesorem w Department of the History of Art and Visual Culture, University of California w Santa Cruz oraz założycielem afiliowanego przy nim Center for Creative Ecologies. Jest autorem wielu książek z zakresu teorii i historii sztuki, w tym „Beyond the World’s End: Arts of Living at the Crossing” (Duke, 2020); „Decolonizing Nature: Contemporary Art and Political Ecology” (Sternberg, 2016); oraz „Against the Anthropocene: Visual Culture and Environment Today,” (Sternberg, 2017).

Kuba Szreder jest wykładowcą w katedrze Teorii Kultury WZKW.