STO FLAG
na stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety

  • STO FLAG
    Marsz Stu Flag. Fot. Rafał Żwirek

Zaczynając od prac Joanny Rajkowskiej, w styczniu we foyer Muzeum nad Wisłą co tydzień będziemy prezentować wybrane flagi przygotowane w ramach akcji „Sto flag na stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety”.

Ponad 200 artystek i artystów stworzyło flagi, które 24 listopada 2018 roku stały się częścią performensu „Marsz 100 flag”. Akcja była propozycją wspólnego celebrowania setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych. W Polsce miało ono miejsce 28 listopada 1918 roku, kiedy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego”. 

Nie wydarzyłoby się to bez udziału członkiń Centralnego Komitetu Równouprawnienia Kobiet, które po powrocie Piłsudskiego z niewoli w Magdeburgu odwiedziły go w jego prywatnym mieszkaniu i złożyły na jego ręce memoriały Zjazdu Kobiet Polskich z 1917 roku, w których żądają „pełni praw obywatelskich kobiety polskiej”.

„W państwie prawdziwie demokratycznym, jakim stać się ma Polska, ograniczenie praw obywatelskich ze względu na płeć jest przeżytkiem i rażącą niesprawiedliwością (...)” – pisały delegatki w memoriale „Do Najdostojniejszej Rady Regiencyjnej” 10 grudnia 1917 roku. (Cyt. Pamiętnik Zjazdu Kobiet Polskich w Warszawie w roku 1917, red. Budzińska-Tylicka J., Warszawa 1918).

AKS ZŁY, Bruno Althamer, Anna Baumgart, Martyna Beskiewicz, Magda Bielesz, Julia Bistuła, Katka Blajchert, Ewa Bloom Kwiatkowska, Dominika Bogdan, Karolina Breguła, Darya Buben, Bogna Burska, Angelika Ciach, Monika Chabior, Izabela Chamczyk, Dorota Chilińska, Jonasz Chlebowski, Wojciech Chrubasik, Anna Chudzik-Pawlik, Tomasz Chwiałkowski, Sebastian Cichocki, Ewa Ciepielewska, Adelina Cimochowicz, Aleksandra Cybulska, Monika Cywińska, Mikołaj Daczka, Iwona Demko, Marta Deskur, Marianna Dobkowska, Kati Dobrogo, Jola Domagała, Anna Domańska, Julia Dorobińska, Monika Drożyńska, Marcin Dymiter, Olga Dziubak, Kamila Falęcka, Joanna Fluder, FRAKCJA [grupa artystek], Karolina Freino, Galeria Labirynt, Galeria Próżnia, Magdalena Gaładyk, Ewa Gaj, Martyna Gart, Stefania Gazda, Julka Golachowska, Gosia Golińska, Maja Gordon, Kasia Górna, Justyna Górowska, Jana Górska, Aleksandra Grabarz, Diana Grabowska, Joanna Graniczkowska, Laura Grudniewska, Barbara Gryka, Gosia Grzegorek, Piotr Grzegorek, Bożena Grzyb-Jarodzka, Mariusz Harmasz, Zuzanna Hertzberg, Aleksandra Hirszfeld, Dominika Hoyle, Elżbieta Jabłońska, Aleksandra Jach, Karolina Jakoweńko, Piotr Jakoweńko, Zuzanna Janin, Paweł Jarodzki, Edka Jarząb, Barbara Kaczorowska, Kasia Kalinowska, Filip Kalkowski, Anna Kalwajtys, Karolina Karaś, Hanna Kaszewska, Marta Kawecka, Mirosław Klimkiewicz, Jagoda Kolanus, Oskar Kolbert, Monika Konrad, Piotr Kopik, Agata Korba, Ola Korbańska, Kuba Korczak, Jerzy Kosałka, Wojtek Kostrzewa, Mateusz Kowalczyk, Marek Kowalski, Urszula Kozak, Grzegorz Kozera, Alicja Kozłowska, Joanna Kozłowska, Anna Krenz, Sebastian Krok, Anna Królikiewicz, Natan Kryszk, Karolina Kubik, Jana Kuczynska, Magda Kusojć, Jagoda Kwiatkowska, Przemysław Kwiek, Legia Rugby Sekcja Kobiet, Natalia Leszczyńska, Anka Leśniak, Katarzyna Lewandowska, Kasia Lorenz, Justyna Los, Ivka Macioszek, Marta Madej, Marta Madejska, Filip Madejski, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Ewa Majewska, Aleksandra Majzel, Dominika Malec, Cecylia Malik, Monika Mamzeta, Małgorzata Markiewicz, Nadia Markiewicz, Józef Markiewicz, Honorata Martin, Matki Polki Na Wyrębie, Mateusz Matysek, Międzywydziałowe Koło Naukowe FAK / ASP w Gdańsku, Danuta Milewska, Martyna Miller, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Paulina Mirowska, Katarzyna Mądrzycka, Marta Mojnowska, Magdalena Morawik, MY PAS (przyszli adepci sztuki), Jacek Niegoda, Ivo Nikić, Karolina Nowak-Sarbińska, Tomasz Opania, Anna Orbaczewska, Emilia Orzechowska, Patrycja Orzechowska, Wiktoria Owczarek, Anna Pacholik, Aleksandra Parol, Magdalena Pastor, Laura Pawela, Kaja Pawełek, Joanna Pawlik, Anka Pelc, Anna Piesiewicz, Aga Pindera, Monika Pitera, Marta Piwowarska, Joanna Plis, Dorota Podlaska, Aleka Polis, Yola Ponton, Dorota Przygucka, Maria Przyszychowska, Tomas Rafa, Joanna Rajkowska, Anna Rajzer, Grażyna Rigall, R.O.A.D, Alicja Rogalska, Barbara Romanowska, Natalia Romik, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Anda Rottenberg, Dominik Róg, Agata Rucińska, Stanisław Ruksza, Marcin Rupiewicz, Irmina Rusicka, Joanna Rusinek, Anna Sałata, Jadwiga Sawicka, Julia Sawicka, Katya Shadkovska, Anna Shimomura, Anna Siekierska, Ida Sielska, Siostry Rzeki, Stowarzyszenie Sistrum – Przestrzeń Kultury Lesbijskiej, Aleksandra Ska, Sofiia Skrypnikova, Marta Skuza, Michał Sleskin, Marta Sobala, Michał Kacper Sosiński, Michalina Staniszewska, Jacx Badder Staniszewski, Magda Staroszczyk, Patrycja Stefanek, Samuel Stevens, Klementyna Stępniewska KleMens, Monika Stolarska, Mania Strzelecka, Joanna Suchecka, Stach Szabłowski, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 244 w Warszawie, Emilia Szostak, Aga Szreder, Marta Szulc, Dota Szymborska, Bogna Świątkowska, Maria Świetlik, Kamila Szejnoch, Joanna Szumacher, Monika Tarajko, Iwona Teodorczuk-Możdżyńska, Bogna Tęczynopol, Anna Tomaszewska, TRAFO Trafostacja Sztuki, Dorota Trysła, Julia Tyszka, Katarzyna Ueberhan, Sylwia Urbańska, Monika Urzoń, Dorota Walentynowicz, Aleksandra Wałaszek, Monika Waraxa, Mariusz Waras M-city, Warszawski Strajk Kobiet, Justyna Wencel, Monika Weychert-Waluszko, Maga Wielecka, Krzysztof Wiluch, Maria Wierzbicka, Andrzej Wieteszka, Magdalena Wilemska, Maks Wilemski, Natalia Wiśniewska, Ania Witkowska, Olga Wolniak, Agnieszka Wołodźko, Jaśmina Wójcik, Lea Wróblewska, Alicja Wysocka, Agata Zbylut, Joanna Zemanek, Ewa Ziajkowska, Wiktor Zmysłowski, Agnieszka Żechowska, Artur Żmijewski, Żubrzyce – grupa artystyczno-performatywna, Paweł Żukowski, Rafał Żwirek, Natalia Żychska, Młodzież z II LO w Ostrowie Wielkopolskim wraz z nauczycielką języka polskiego Justyną Żulicką. 

Zobacz także:

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:30 Wykład Psychoanaliza jako „strategia pariasów”. Polskie Żydówki i polscy Żydzi w gronie pierwszych współpracowników Zygmunta FreudaWykład Leny Magnone MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
16:00 Oprowadzanie Magdalena Środa oprowadza po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Niepodległe”Экскурсия на русском языке по выставке «Niepodległe: женщины, независимость и национальный дискурс» MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa