Stare techniki a nowe media
Warsztaty dla gimnazjalistów

• Stare techniki a nowe media

Tomasz Kowalski, \"BBAARR\"

Sztuka dopasowuje swój charakter do czasów, w których powstaje.

Rozwój technologii daje coraz to nowe możliwości budowania przekazu. Rzadko wraca się do starych technik graficznych, czy odlewniczych, które wymagały czasu, systematyczności i wytrwałości, współcześnie brakuje na to czasu i cierpliwości. Potrzeba mocnych i natychmiastowych bodźców. Nie ma w tym właściwie nic złego, ale dobrze jest czasem nieco cofnąć się w czasie, zatrzymać, wrócić do dawnych, wręcz rzemieślniczych procesów tworzenia. Poprzez swoją nieprzystawalność do tempa współczesności maja one bowiem wręcz terapeutyczne działanie.

Uczestnicy zajeć spróbują poszukać na wystawach w Muzeum prac wykonanych w starych technologiach. Wbrew pozorom w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest to możliwe.

Na warsztatach pojawi się firma Sygnis zajmująca się technologią druku 3D. To nowa dziedzina, w której w ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój. Drukarka 3D wytwarza przedmiot, bazując na przygotowanym wcześniej komputerowym modelu. Razem z uczestnikami warsztatów zostanie wykonany skan jednej z rzeźb znajdujących się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w celu odwzorowania jej przy pomocy drukarki „Sygnis 3D”. Warstwa po warstwie powstanie na warsztatach nowa rzeźba, bardzo podobna, a jednak zupełnie inna. Innowacyjne technologie dają niesamowite możliwości. Z pewnością rozbudzimy wyobraźnię uczestników!

Firma Sygnis Sp. z o.o. ma bogata historię. Jej korzenie sięgają Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyli wszyscy współwłaściciele spółki. Więcej informacji na stronie.

Projekt realizowany w ramach programu Fundacji Orange.