Stanislava Kovalcikova oprowadza w języku angielskim
„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”

• Stanislava Kovalcikova oprowadza w języku angielskim

Miriam Cahn, "zwierzęcy dźwięk", 23.10.2001. Dzięki uprzejmości artystki oraz Galerie Jocelyn Wolff, Paris i Meyer Riegger, Berlin/Karlsruhe. Fot. Daniel Chrobak

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne eksperckie oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”.

Jest to pierwsza w Polsce monograficzna wystawa szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Od przeszło czterech dekad artystka daje świadectwo społecznym konfliktom, kryzysom i stanom wyjątkowym, snując namysł nad współczesną kondycją człowieka oraz sprawczością obrazu malarskiego wobec tematów takich jak wojna i przemoc, seksualność, natura, relacje rodzinne i śmierć.

W najbliższą sobotę o godzinie 16:00 po wystawie oprowadzi słowacka malarka Stanislava Kovalcikova, jedna z uczestniczek wystawy „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”, która miała swoja odsłonę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie latem 2019 roku.

Stanislava Kovalcikova

ur. 1988, jest słowacką malarką, mieszka i pracuje w Niemczech. Jej obrazy wchodzą w dialog z historycznymi przedstawieniami kobiecej nagości w malarstwie od XVI do XIX wieku, a także ze współczesnymi wizerunkami kobiet. Kovalcikova kontrastowo zestawia ciemną paletę barw z jasnymi kolorami. Bardziej niż narracyjność obrazów interesuje ją bowiem malarskość kompozycji oraz sposób ujmowania ciała w formę. Cielesność to dla artystki spektakl przenikania się światła i cienia. Postaci z jej obrazów często zdają się odrealnione, co manifestuje się w szczegółach, takich jak ich osobliwie uformowane części ciała.