Spotkanie z Walidem Raadem

• Spotkanie z Walidem Raadem

"Preface to the third edition", 2012, ©: Walid Raad

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Gdyby dwa morza miały się spotkać” zapraszamy na wykład i spotkanie z Walidem Raadem - jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów z Bliskiego Wschodu.

W swoim wykładzie Waalid Raad zaprezentuje i omówi najważniejsze prace, w tym „The Atlas Group” (1989-2004) oraz „Scratching on things I could disavow” (2007-obecnie).

Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem artysty, kuratora wystawy Tareka Abou El Fetouha oraz Joanny Mytkowskiej, dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Walid Raad jest artystą i wykładowcą w The Cooper Union (Nowy Jork, USA). Do prac jego autorstwa należą m. in.: „The Atlas Group” (piętnastoletni projekt zrealizowany w latach 1989-2004 dotyczący współczesnej historii Libanu) oraz trwający „Scratching on Things I Could Disavow and Sweet Talk: Commissions (Beirut)”. Jest autorem książek: “Walkthrough”, “The Truth Will Be Known When The Last Witness Is Dead”, “My Neck Is Thinner Than A Hair, Let’s Be Honest The Weather Helped” oraz “Scratching on Things I Could Disavow”.

Wśród wielu wystaw solowych Raada warto wspomnieć te pokazywane w Luwrze (Paryż), MoMA (Nowy Jork), Kunsthalle Zurich (Zurych), The Whitechapel Art Gallery (Londyn), Festival d’Automne (Paryż), Kunsten Festival des Arts (Bruksela), The Hamburger Bahnhof (Berlin). Jego prace pokazywane były w Documenta 11 i 13 (Kassel), Biennale w Wenecji, Whitney Biennale (2000, 2002), Sao Paulo Bienale, Istanbul Biennal, Homeworks I i III (Bejrut, Liban) oraz wielu innych muzeach i galeriach w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Płd. i Płn.

Walid Raad jest laureatem Hasselblad Award (2011), Guggenheim Fellowship (2009), Alpert Award in Visual Arts (2007), Deutsche Börse Photography Prize (2007), Camera Austria Award (2005), Rockefeller Fellowship (2003) oraz wielu innych nagród.

Więcej informacji można znaleźć na:
www.scratchingonthings.com
www.theatlasgroup.org