Rozmowa Luca Tuymansa, Wilhelma Sasnala i Andy Rottenberg

  • Rozmowa Luca Tuymansa, Wilhelma Sasnala i Andy Rottenberg

    Wilhelm Sasnal, "Partyzanci", 2005, olej na płótnie, 40 x 50 cm, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal

Zapraszamy na kolejne spotkanie z artystami, których twórczość inspiruje się gestami i postawami Andzeja Wróblewskiego bądź bezpośrednio do nich nawiązuje.

W czwartek 12 marca wysłuchamy dyskusji Luca Tuymansa, Wilhelma Sasnala i Andy Rottenberg.

Luc Tuymans - ur. 1958, belgijski artysta, który, jak powszechnie się uważa, przyczynił się do odnowy malarstwa w latach 90. Studiował sztuki piękne w Brukseli oraz Antwerpii oraz historię sztuki na Vrije Universiteit, gdzie uzyskał dyplom w 1986 roku. Wystawa retrospektywna jego twórczości pokazywana była w Wexner Center for the Arts, San Francisco Museum of Modern Art, Dallas Museum of Art, Museum of Contemporary Art Chicago oraz Palais des Beaux-Arts w Brukseli. Wśród innych wystaw solowych należy wymienić te w Moderna Museet Malmö (2009), Tate Modern (2004), Centro de Arte  Contemporáneo de Málaga (2011), Haus der Kunst Munich (2008), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie (2008), Mucsarnok Kunsthalle Budapest (2007), Museu Serralves (2006), Musée d’art moderne et contemporain Geneva (2006). Artysta reprezentował Belgię na 49. Biennale w Wenecji (2001), a jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych (m.in. Centre Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Pinakothek der Moderne w Monachium oraz Tate Gallery w Londynie). Mieszka i pracuje w Antwerpii. Współpracuje z David Zwirner Gallery oraz Galerie Isabella Czarnowska. 

Wilhelm Sasnal - urodzony w 1972 w Tarnowie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (1992-1994) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994-1999). Zajmuje się malarstwem, filmem, rysunkiem, fotografią. W 2006 znalazł się na pierwszym miejscu rankingu na najlepszego młodego artystę na świecie czasopisma „Flash art” oraz otrzymał prestiżową nagrodę im. Vincenta van Gogha przyznawaną przez Stedelijk Museum w Amsterdamie. W latach 1996-2001, razem z Rafałem Bujnowskim, Markiem Firkiem, Józefem Tomczykiem Kurosawą oraz Marcinem Maciejowskim współtworzył Grupę Ładnie.Istotnymi źródłami inspiracji artystycznej dla Wilhelma Sasnala jest również muzyka i komiks. Współpracuje z warszawską Fundacją Galerii Foksal. Jego płótna znajdują się w zbiorach wielu ważnych muzeów i kolekcji prywatnych (m.in. nowojorskiej MoMA, Centre Pompidou w Paryżu i Tate Modern w Londynie). Mieszka i pracuje w Krakowie.

Inne wydarzenia z tego cyklu: