Andrzej Wróblewski od końca
Spotkanie z Andrzejem Wajdą prowadzi Łukasz Ronduda

• Andrzej Wróblewski od końca

"Wszystko na sprzedaż", reż. Andrzej Wajda, 1969

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Wajdą odbywające się w ramach tegorocznego Muzeum Otwartego, czyli programu edukacyjnego towarzyszącego m.in wystawie prac Andrzeja Wróblewskiego.

Andrzej Wajda był przyjacielem Wróblewskiego w burzliwym okresie studiów na krakowskiej ASP pod koniec lat 40. Obaj działali w Grupie Samokształceniowej, reformowali uczelnię oraz proponowali nowy model sztuki zaangażowanej. To pod wpływem Wróblewskiego Wajda porzucił malarstwo i został reżyserem, wciąż utrzymując ścisły kontakt z przyjacielem, którego uważał za najwybitniejszego polskiego malarza XX wieku. Reżyser „Człowieka z marmuru” opowie o swojej przyjaźni z Wróblewskim, wieloletniej fascynacji jego twórczością, o swoich wysiłkach propagowania jego dorobku oraz o planach nakręcenia filmu poświęconego artyście.

Andrzej Wajda - (ur. w 1926 roku w Suwałkach) reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf. Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórca polskiej szkoły filmowej. W 2000 r. Andrzej Wajda jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał nagrodę Oscara za całokształt twórczości. W czerwcu tego samego roku artysta został uhonorowany tytułem doktora honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Łukasz Ronduda - kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, doktor historii sztuki, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor tekstów krytycznych i publikacji poświęconych sztuce, m.in. Sztuka polska lat 70. Awangarda (2009), KwieKulik (2013), redaktor prac zbiorowych. Kurator wystaw w Polsce i zagranicą, inicjator projektu Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zainteresowany sztuką neoawangardy oraz artystycznym filmem eksperymentalnym. Wraz z Łukaszem Gorczycą napisał powieść W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego (2011/2013). Współpracuje ze Szkołą Wajdy, jeden z pomysłodawców Nagrody Filmowej PISF i MSN.

Inne wydarzenia z tego cyklu: