Społecznie i ekonomicznie świadome korzystanie z platform cyfrowych
Warsztaty z Janem Zygmuntowskim

• Społecznie i ekonomicznie świadome korzystanie z platform cyfrowych

ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warszataty online w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", przygotowane przez grupę Przyszłość danych.

Platformy cyfrowe i aplikacje to dziś podstawowa infrastruktura nowoczesnej gospodarki. Dzięki nim komunikujemy się, zamawiamy produkty przez e-handel i czerpiemy korzyści z e-usług, nabywamy wiedzę i korzystamy z rozrywki. W 2020 roku użytkownikami staliśmy się wszyscy, od dzieci w nauczaniu zdalnym po dorosłych w pracy zdalnej. Jednak czy korzystanie z sieci to wyłącznie pozytywne strony – czy są też zagrożenia i nieprzemyślane konsekwencje, z jakimi musimy się zmierzyć?

Warsztat eksploruje krytykę kapitalistycznych platform cyfrowych, pozwala na pogłębienie zrozumienia procesów społeczno-ekonomicznych i rozwija umiejętności świadomego korzystania z sieci.

1. Wstęp – Cyfryzacja po Cambridge Analytica i dalej.
2. Technologiczna warstwa rzeczywistości.
3. „Dylemat społeczny”, czyli jak daleko sięgają platformy.
4. Ćwiczenie – Jakie problemy tworzą nowe technologie?
5. Otwarta dyskusja.
6. Różne perspektywy krytyki platform.
7. Ćwiczenie – świadomie używać, czyli jak?
8. Kilka praktycznych wskazówek.
9. Zakończenie – Innowacje korzystne społecznie.

Jan Zygmutnowski

ekonomista i menedżer. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions oraz programu FLC British Council i Møller Institute. Prezes zarządu think-tanku Instrat, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego. Autor książki Kapitalizm sieci (2020).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie Coś wspólnego zamkniętegoOprowadzanie kuratorskie Online
18:00 Debata Dobre praktyki pomaganiaJak pomagać, aby nie szkodzić? Online
18:00 Debata Zdrowie a życie we wspólnocie Online
17:00 Warsztaty RenegocjacjeWarsztaty interwencji krytycznej Online
18:00 Debata Postprawda a wykluczenie osób Głuchych Online
11:00 Warsztaty Mieszkać razemIntegracyjne warsztaty rodzinne online Online
,
18:00 Debata Gwałt. Historie z pamiętnika ocalałych (Survivors) Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu Online
18:00 Spotkanie Wspólnota i wspólnotySpotkanie online Online
18:00 Wykład Pandemia i bezradność architektury Online