Spacer architektoniczny | Powrót do szkoły | Grzegorz Piątek

• Spacer architektoniczny | Powrót do szkoły | Grzegorz Piątek

zdęcie i projekt: Marta Ejsmont

Grzegorz Piątek rozpoczyna cykl spacerów architektonicznych w ramach tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE przygotowywanej pod hasłem „Jak robić szkołę?”.

W czasie jesiennych powrotów autor książki „Najlepsze miasto świata” wraca do liceum i podstawówki, w których się uczył oraz gmachu technikum, w którym (bez powodzenia) robił prawo jazdy. Teraz jako krytyk i historyk architektury opowie o miejscach, w których kiedyś zdobywał wiedzę.

Charakterystyczna pałacowa zabudowa Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Sowińskiego jest dziełem Mikołaja Tołwińskiego, architekta tworzącego głównie w Odessie. Monumentalna, pełna odniesień do historycznych projektów szkoła jest przykładem “warszawskich pałaców szkolnych” i jak wyobrażano sobie projektowanie dla edukacji sto lat temu.

Na trasie spaceru znajdą się także dwie szkoły przy ul. Kasprzaka: podstawowa, powstała w latach 30. ramach akcji budowy szkół prezydenta Starzyńskiego, oraz socrealistyczny gmach dawnego technikum przy zakładach radiowych im. Kasprzaka.

Miejsce zbiórki: ul. Rogalińska 2.

Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy (poniżej).
W związku z pandemią COVID-19 na spacer mozemy zaprosić 25 osób. Po wypełnieniu tego limitu formularz przestanie być aktywny. Dziękujemy za zrozumienie.

O cyklu:

Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” oraz Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych oraz wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Terminy spacerów: 5, 12, 19, 26 września, 2, 17, 24, 31 października, 7 listopada.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.