Się porobiło
Otwarcie wystawy

• Się porobiło

„Literatura na Świecie” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na otwarcie urodzinowej wystawy „Się porobiło”.

Jest wśród nich kolekcja okładek z lat 2010-2021 wraz z obszernym komentarzem, w którym ujawniają się pewne założenia dotyczące technik i praktyk łączenia słów z obrazkami w piśmie „Literatura na Świecie”.

Instalacja „Na warsztacie” stawia pytania o sens i znaczenie kaligrafii ręcznej w dobie reprodukcji mechanicznej i cyfrowej.

„Wąż z odrzutów” wije się wokół kwestii doboru materiału ilustracyjnego, a nawet szerzej: wokół aktu wyboru jako istoty projektowania okładek „Literatury na Świecie”.

„Papier pakowy” jest kompozycją, gdzie nazwiska autorów „ Literatury na Świecie” otrzymały kształt znaków firmowych. Arkusze papieru są rozdawane całkowicie gratis, co stanowi głos w kwestii utowarowienia twórczości literackiej. A może nie stanowi, ale papier do prezentów zawsze się przyda.

Ozdobą wystawy jest mała antologia podpisów do zdjęć i grafik publikowanych w „Literaturze na Świecie”. Praca kieruje uwagę na podpis jako niedoceniane medium i technikę działalności pisarskiej. Wskazuje również na dwuznaczne związki literatury i wielorybnictwa.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie planuje nabyć do swej kolekcji nowoczesny sprzęt wędkarski.

W czasie trwania wystawy dostępny jest zbiorek „Tyle można powiedzieć”. Unikalny ten tom zawiera reklamy, zachęty i sugestie, jakie w ostatnich kilkunastu latach układał Redaktor Odpowiedzialny Piotr Sommer, po czym ścichapęk drukował je w „Literaturze na Świecie”. (Obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego specjalisty od marketingu).

Rozdawnictwu zbiorku towarzyszy instalacja audio.

W trosce o zdrowie publiczności oraz pracowniczek i pracowników Muzeum ustalony został limit 15 zwiedzających wystawę w tym samym czasie. Do limitu nie wliczają się osoby, które zechcą dobrowolnie okazać ważny Unijny Certyfikat Covid (UCC) potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19. Certyfikat można pobrać online w indywidualnym koncie pacjenta (pacjent.gov.pl) w zakładce “certyfikaty”.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny dzięki uprzejmości „Literatury na Świecie”.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: