Salon Zimowy

• Salon Zimowy

NIEZGRABNE PRZEDMIOTY

Publikacje i plakaty Muzeum do kupienia na Salonie Zimowym 10-11 grudnia (sobota, niedziela), godz. 12:00 - 19:00 miejsce: Cukry, ul. Ogrodowa 3 1/35, róg Żelaznej, Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieKsięgarnia Bookoff zapraszają na Salon Zimowy – przedświąteczną sprzedaż sztuki i wydawnictw artystycznych.

W promocyjnych cenach będzie można kupić plakaty projektu Ludovica Ballanda (Typography Cabinet, Bazylea) oraz książki Muzeum i najnowszy katalog monograficzny Aliny Szapocznikow przygotowany przez MoMA New York.

„Alina Szapocznikow. Sculpture Undone. 1955–1972” (MoMA, Fonds Mercator, 2011) – teksty Joanny Mytkowskiej, Eleny Filipovic, Connie Butler i Allegry Pesenti oraz nowe kalendarium życia i twórczości Szapocznikow przygotowane przez Jolę Golę + duży wybór rysunków i nowe, znakomite zdjęcia rzeźb.

„Alina Szapocznikow. Awkward Objects” (MSN, 2011, red. Agata Jakubowska) – wybór tekstów wybitnych krytyków i historyków sztuki (m.in. Griselda Pollock, Ernst van Alphen, Anda Rottenberg): 11 tekstów + 50 czarno-białych fotografii z archiwum artystki.

„Kiedy rano otwieram oczy, widzę film. Eksperyment w sztuce Jugosławii w latach 60. i 70.” oraz wersja angielska tej książki „As Soon as I Open My Eyes I See a Film” (MSN, 2011, red. Ana Janevski) – podróż do kraju, którego już nie ma, a który wytworzył najważniejszy w naszej części Europy mit sztuki radykalnej. Teksty Any Janevski, Stevana Vukovicia i Łukasza Rondudy, a w dziale ARCHIWUM m.in. Želimir Žilnik, Mihovil Pansini i amerykański badacz filmu awangardowego P.Adams Sitney, rozmowa z Tomislavem Gotovacem oraz obszerny wybór prac: od performansów grupy Gorgona do Sanji Iveković, od prac konceptualnych do kadrów z filmów amatorskich.

„Ion Grigorescu. W ciele ofiary / Ion Grigorescu. In the Body of a Victim” (MSN, 2010, red. Marta Dziewańska) – próba odczytania twórczości jednego z najbardziej charyzmatycznych i oryginalnych artystów z byłego bloku wschodniego, który do 1989 roku tworzył we względnej izolacji (Rumunia epoki Ceauşescu), a dziś wzbudza ogromne zainteresowanie świata sztuki. Teksty Cosmina Costinaşa, Georga Schöllhammera, Jana Verwoerta i Magdy Radu + szeroki wybór prac Grigorescu i fragmenty jego dziennika.

„Warszawa w budowie 2009” (MSN, 2010, red. Marcel Andino-Velez) – zapis wydarzeń pierwszej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, próba uchwycenia energii i twórczego fermentu, które ogarnęły wtedy miasto: od wzornictwa, poprzez architekturę, urbanistykę, socjologię miasta, po artystyczne reakcje na zjawiska zachodzące w wielkich aglomeracjach + zapis pierwszego cyklu otwartych debat Departament Propozycji.

„1968–1989. Momenty zwrotne w polityce i sztuce / 1968–1989 Political Upheaval and Artistic Change” (MSN, 2009, red. Claire Bishop, Marta Dziewańska) – zapis wystąpień i żywiołowych dyskusji na seminarium „1968–1989”: porównawcza refleksja nad znaczeniem burzliwych przemian społeczno-politycznych dla sztuki. W jakim stopniu zmiany polityczne wpływają na formę, środki artystyczne i dystrybucję sztuki? Czy możliwe i celowe jest napisanie po 1989 roku historii sztuki europejskiej, która łączyłaby Zachód i Wschód? Czy kategorie „byłego Wschodu” i „byłego Zachodu” są produktywne? Teksty m.in. Charlesa Esche, Vita Havránka, Luizy Nader, Piotra Piotrowskiego i Kathrin Rhomberg.