Rozmowy z botem. Grafika jako tekst
postNoviki, Alexalex

• Rozmowy z botem. Grafika jako tekst

Ilustracja: postNoviki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na spotkanie z postNovikami i AlexAlex.

- Dlaczego konceptualne boty nie odpowiadają na pytania?
- Bo myślą, że to dobry pomysł.

O Projektowaniu w czasach Ekonomii Współpracy. Twitter, Linkedin, Skype. Nasze postępowanie, decyzje, wybory, coraz częściej zasłonięte są przez czysty, intuicyjny interface. Postrzegamy go jako neutrealny, nie znając strategii kryjących się za fasadą systemowo zaprojektowanej grafiki. Google Map, Airbnb, Facebook, BlablaCar, Uber.

Czy algorytm i projektowanie staje się regulatorem zachowań na równi z prawem? eBay, SoundCloud, Netflix. Kto pozwala grupie programistów dokonywać wyboru i jaką odpowiedzialność ponoszą projektanci w czasach rosnącego dystansu pomiędzy technologią a intymnością wprowadzanych treści? Siri, Instagram, Etsy, Amazon. Intymność jako tekst.

postNoviki

to kontynuacja studia projektowego Noviki. Żyją w utopijnym świecie, w którym łączenie pracy i miłości nadal jest możliwe. Znudzeni długoletnią praktyką projektową, nagrodami i publikacjami, podejmują próbę funkcjonowania poza potrzebą określania dyscyplin. Wraz z botem Alexalex (którego powołali do życia) są autorami identyfikacji wizualnej wystawy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Mieli liczne wykłady na uniwersytetach i w szkołach artystycznych m.in. w Londynie (Royal Collage of Art), Istanbule (İstanbul Mimar Sinan Fine Arts University), Teheranie (Tehran Museum of Contemporary Art), Dortmundzie (University of Applied Sciences and Arts) oraz w Karlsruhe (University of Arts and Design). W 2016 roku na zaproszenie Królewskiej Akademii w Hadze (KBAK) pełnili rolę zewnętrzych doradców dyplomantów wydziału projektowania graficznego.