Robotnicze mieszkanie w międzynarodowym stylu
Konfrontacje. Historia dizajnu

• Robotnicze mieszkanie w międzynarodowym stylu

Brukalscy, Projekt mieszkania robotniczego, 1928

Spotkanie z cyklu „Konfrontacje. Historia dizajnu” dotyczyć będzie pomysłów architektów i projektantów na rozwiązanie jednego z najważniejszych problemów społecznych XX wieku: mieszkań dla najbiedniejszych.

Przedmiotem dyskusji towarzyszącej spotkaniu, w której udział wezmą prof. Tim Benton oraz dr Józef Mrozek (autor cyklu spotkań), będą wady i zalety tego rodzaju projektowania.

W latach 20. XX wieku problem projektowania mieszkań dla najbiedniejszych poruszany był w programach licznych organizacji architektonicznych w całej Europie. Temu zagadnieniu poświęcony został II Międzynarodowy Kongres Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie (1929), zatytułowany „Die Wohnung für das Existenzminimum (Mieszkanie minimum egzystencjalnego)”. W Polsce program ten realizowany był pod hasłami: „Mieszkanie najmniejsze” oraz „Tani dom własny”.

Prof. Tim Benton – historyk sztuki, profesor emeryt na Open University w Milton Keynes. Specjalizuje się w architekturze i dizajnie lat 20. i 30. Współtwórca m.in. dwóch bardzo istotnych dla współczesnej kultury wystaw w Victoria & Albert Museum: „Art Deco 1910-1939” (2003) oraz „Modernism Designing a new Word” (2006).

dr Józef A. Mrozek - historyk wzornictwa, kierownik Zakładu Historii i Teorii Designu Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP, autor wielu artykułów i opracowań dotyczących historii wzornictwa.