Razem w przyszłość: architektura i społeczeństwo
Wykład i prezentacja researchu wizualnego dotyczącego architektury kibuców

  • Razem w przyszłość: architektura i społeczeństwo

    Kibbutz haOgen - Dom Kultury. Nicolas Grospierre, Izrael, 2013

„Razem w przyszłość: architektura i społeczeństwo” to projekt badawczy prowadzony przez Fundację Bęc Zmiana dotyczący architektury kibuców - niezwykle ciekawego i jeszcze niedostatecznie zbadanego dziedzictwa kultury materialnej istotnej dla historii Izraela i Polski.

Program koncentruje się szczególnie na przykładach projektowania przestrzeni wspólnej, pomyślanej jako pole formowania się społeczeństwa przyszłości, opartego na wspólnocie, wartościach budujących więzi międzyludzkie, wzmacniającej je, sprzyjającej nowatorskim sposobom organizowania się społeczeństw.

W części pierwszej spotkania fotografowie Konrad Pustoła oraz Nicolas Grospierre przedstawią wyniki swojego researchu wizualnego zgromadzonego w trakcie podróży do Izraela. Opowiedzą o historii wybranych realizacji architektonicznych oraz o możliwych scenariuszach rozwoju idei kształtowania postaw społecznych przez architekturę na przykładzie najnowszych przykładów projektowania przestrzeni wspólnych i przestrzeni publicznych.

W części drugiej Yuval Yasky przedstawi fenomen samego kibucu, który mimo licznych transformacji nie przestaje fascynować. Choć od założenia pierwszego kibucu minęły 104 lata i okres świetności kibuce mają już za sobą, to temat ten jest wciąż żywy i budzi kontrowersje. O kibucu często mawia się, że to eksperyment społeczny, polityczny i kulturowy. Jakie są jego korzenie, jaka ideologia za nim stoi? Czy społeczne i polityczne wzorce, ambicje kulturowe, konsekwencje architektoniczne i artystyczne związane z kibucem mogły się spełnić gdzieś indziej, niż w Izraelu?
 
 

Yuval Yaski - architekt, kurator, dziekan wydziału architektury BezalelAcademy of Arts and Design w Jerozolimie, przedstawi ewolucję architektury kibucowej, aż do upadku kibuców w ostatniej dekadzie XX wieku. Zaprezentuje projekty wybranych architektów, imigrantów z Europy środkowo-wschodniej i opisze związki pomiędzy społecznym eksperymentem, a koncepcjami architektonicznymi, które miały mu służyć. Opowie też o współczesnym odrodzeniu kibuców jako jednej z opcji alternatywnego stylu życia dla młodych Izraelczyków.
 
Konrad Pustoła – ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz artystyczne w londyńskim Royal College of Art (2008). W swoich projektach zajmuję się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl Sanna (2001). Uczestnik wielu wystaw m.in. Nowi dokumentaliści (2005) w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie; Storia, memoria, identitia (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie // www.viewsofpower.com

Nicolas Grospierre (ur. 1975) jest fotografem architektury, a także artystą posługującym się fotografią jako narzędziem twórczym. Urodził się w Genewie. Dorastał we Francji; w Polsce mieszka od 1999 roku. Zanim zajął się fotografią, studiował nauki polityczne i socjologię w Paryżu i Londynie. Jako fotograf koncentruje się na projektach dokumentalnych, interesuje go również problematyka konceptualna. Jego prace dokumentalne często podejmują wątek pamięci zbiorowej i nadziei wiązanych z modernistyczną architekturą, teraz gdy towarzyszące jej utopie straciły na sile i znaczeniu. Z drugiej strony w swoich konceptualnych pracach artysta prowadzi z widzem grę za pomocą atrakcyjnych, wręcz zmysłowych obrazów oraz instalacji. Nagrodzony Złotym Lwem na 11 Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku (razem z Kobasem Laksą) za wystawę Polskiego Pawilonu „Hotel Polonia. Budynków życie po życiu”. Laureat Paszportu Polityki.

Zobacz także: