Rafał Bujnowski \"Polityka obrazów\"
Spotkanie z okazji wydania albumu monograficznego

• Rafał Bujnowski  \\\

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z okazji wydania albumu monograficznego Rafała Bujnowskiego. Publikacja „Polityka obrazów. Wybrane prace z lat 1999-2013” ukazała się nakładem Fundacji Raster.

„Polityka obrazów” jest długo oczekiwanym albumem prac artysty - jednego z najważniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich malarzy współczesnych. To ponad 130 obrazów i innych dzieł wybranych z 15 lat twórczości, starannie zreprodukowanych i opatrzonych subiektywnymi komentarzami krytyków, kuratorów, humanistów, kolekcjonerów i artystów.

Tytuł książki odnosi się do wielości i wszechstronności stosowanych przez artystę strategii malarskich, a przede wszystkim do nieustannie roztrząsanego przez Bujnowskiego dylematu: na ile praca malarza może być weryfikowana innymi niż tylko artystyczne kryteriami?

W ciągu kilkunastu lat od uzyskania dyplomu magistra sztuki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Rafał Bujnowski wielokrotnie podejmował działania manifestacyjnie podważające rutynę pracy artysty malarza. Jego malarstwo ma autorefleksyjny i performatywny charakter, chętnie eksploatuje napięcie między obrazem, czyli płaskim przedmiotem zawieszonym na ścianie, a działaniem malarskim o wymiernej społecznie jakości. Bujnowski malował porterty papieża Polaka i typowe obrazy dla młodych mieszczan, ale też transparenty dla politycznych aktywistów. Rozdawał za darmo gościom wernisaży grafiki, jak również odmalowywał fasady i okna instytucji artystycznych.

Książkę otwiera „Autoportet” namalowany w 2004 roku, którego zdjęcie posłużyło artyście jako oficjalna fotografia paszportowa dołączona do wniosku o wizę amerykańską. Ta jedna z najbardziej znanych prac Bujnowskiego ukazuje wyjątkowość jego malarstwa, które łączy w sobie wyrafinowane efekty formalne i niepokojącą, nieobojętną politycznie aurę.

O pracach Bujnowskiego na łamach książki wypowiadają się m.in. Christian Boros, Adam Budak, Marek Krajewski, Marcin Maciejowski, Lynda Morris, Joanna Mytkowska, Maria Anna Potocka. Monika Szewczyk.

Album ukazuje się w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej - oraz dwóch rodzajach oprawy: miękkiej (z trzema różnymi wersjami okładki) i twardej. Podczas spotkania książka będzie dostępna w promocyjnej cenie.
Mecenasem książki jest firma Erbud S.A. Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wsparcia udzieliła Galeria BWA Awangarda we Wrocławiu oraz Galeria Arsenał w Białymstoku.