Pytania o wszystko
Spotkanie na wystawie „Inny Trans-Atlantyk”

• Pytania o wszystko

Grzegorz Kowalski, Kompozycja manipulacyjna, 1966, fot. Bartosz Stawiarski

W ramach cyklu „Pytania o wszystko” zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie “Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70.”.

Pomysłodawczynią i realizatorką cyklu jest Jolanta Woch, opiekunka wystaw, która w codziennej pracy rozmawia z odwiedzającymi Muzeum. Spotkania na wystawie to niekończące się serie pytań i interpretacji oraz okazja do konfrontacji z bogatą gamą odczuć, jakie wzbudzają w nas oglądane dzieła sztuki.

Idea spotkania opiera się na wzajemnym stymulowaniu się do zadawania kolejnych pytań dziełom sztuki. Pytamy o wszystko: o skojarzenia, detale, materiały i formy. Niezależnie od posiadanej wiedzy, każdy z uczestników wnosi własną perspektywę, a możliwości odkrywania znaczeń tkwiących w pracach stają się nieograniczone. Zadamy wspólnie pytanie, czy w spotkaniu z dziełem sztuki to właśnie umiejętność dociekania i wątpienia może odegrać kluczową rolę. Jedno jest pewne: pytający żyją ciekawiej.

Jolanta Woch

Absolwentka kierunku Ceramika w londyńskiej szkole projektowania Central Saint Martins College of Art & Design. Przez kilka lat pracowała w Victoria & Albert Museum gdzie organizowała oddolne oprowadzania w języku polskim. Interesuje się szeroko pojętą kulturą, architekturą i urbanistyką, ze szczególnym naciskiem na Warszawę. Entuzjastycznie pasjonuje się sztuką nowoczesną.