Pudełko wynalazcy
warsztaty rodzinne wokół książki Olgi Drendy “Wyroby”

• Pudełko wynalazcy

Fot. Marta Styczeń

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na warsztaty rodzinne „Pudełko wynalazcy” wokół książki Olgi Drendy „Wyroby”.

Punktem wyjścia do opracowania tych warsztatów były badania Keitha Simontona nad kreatywnością. Amerykański badacz podzielił kreatywność na dwa typy: „small c creativity” i “big C creativity”. Ta ostatnia to twórczość zmieniająca świat, wykraczająca poza utarte ścieżki myślenia o rzeczywistości. Jednak równie ważna w życiu jest mała twórczość, nazywana przez Simontona “small c creativity”, zaś przez psychologa twórczości Edwarda Nęckę ochrzczona mianem twórczości codziennej. Takim rodzajem twórczości jest przygotowanie ciasta z eksperymentalnego przepisu, zwiększenie funkcjonalności pawlacza poprzez nową organizację gromadzonych w nim przedmiotów, wyhodowanie po raz pierwszy dorodnego pomidora na działce czy własnoręczne wykonanie oryginalnej ozdoby ogrodowej.

Wraz z Olgą Drendą, autorką nominowanych do Paszportów Polityki “Wyrobów”, będziemy podążać śladami polskiej, domowej myśli technicznej. Podczas warsztatów  rodzinne drużyny domowych innowatorów przygotują specjalne pudełka, w których przyniesione „przydasie”, resztki i “prawie działające” przedmioty codziennego użytku zamienimy na materiały do sporządzania domowych innowacji i prototypów.

“STEM-box” lub “inventor’s box” to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z dziećmi w każdym wieku bez użycia mediów elektronicznych oraz kosztownych zabawek.

Uczestnicy warsztatów są proszeni o zabranie z domu wszystkich niepotrzebnych artefaktów - materiałów do recyklingu (plastikowe butelki, słoiczki, nakrętki, kapsle, plastiki po jajach-niespodziankach, opakowania), zepsutych sprzętów i przedmiotów (mała elektronika i elektryka, popsute zabawki, bibeloty, części, śrubki i cybanty niewiadomego pochodzenia). Podczas warsztatów posegregujemy je i zastanowimy się, w jaki sposób mogą posłużyć jako materiały przyszłych genialnych wynalazków.

Zapraszamy na to spotkanie wszystkich dziecięcych i rodzicielskich manualnych maniaków. Na spotkaniu mile widziane są rodziny i osoby z niepełnosprawnościami.

Warsztaty są częścią programu innowacyjnej soboty „Wyroby i prototypy”, w ramach którego odbędzie się również dyskusja.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Natalia Fiedorczuk-Cieślak

pisarka, kompozytorka, córka nauczyciela wychowania technicznego. Z wykształcenia psychopedagog twórczości i trener kreatywności. Zarówno we własnej pracy twórczej, jak i podczas prowadzenia warsztatów wykorzystuje heurystyki twórczego rozwiązywania problemów. Laureatka Paszportu Polityki w dziedzinie literatury za powieść "Jak pokochać centra handlowe”. Kocha centra handlowe i socjologiczne analizy wnętrz mieszkań prywatnych.

Olga Drenda

pisarka, publicystka, antropolożka. Autorka świetnie przyjętych “Wyrobów" i “Duchologii polskiej”. W pracy nadzwyczaj zainteresowana badaniem domowej wynalazczości, kulturą przedmiotu i relacją człowiek-materia. Pisze m.in. dla Nowych Peryferii, Dwutygodnika i magazynu internetowego Papaya.rocks.

Marta Przybył

graficzka, edukatorka, aktywistka. Studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz arteterapię na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Współpracuje z wydawnictwami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi oraz angażuje się w oddolne działania społeczno-kulturalne. Interesuje ją twórcza praca z ludźmi.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Warsztaty Domowa myśl technicznadyskusja wokół książki Olgi Drendy “Wyroby” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Katarzyna Kucharska-Hornungoprowadza po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Rytuał w religii, rytualność w sztuceRozmowa z prof. Marią Poprzęcką i projekcja filmów MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Daniel Rycharski oprowadzapo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą