Wystawa pokonkursowa
projektów powstałych w ramach konkursu na koncepcję punktu widokowego na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

• Wystawa pokonkursowa

Nagroda Główna | Praca 03 – 94 Studio, Poznań

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prezentuje wystawę projektów powstałych w ramach konkursu na koncepcję punktu widokowego na budowę nowej siedziby instytucji.

Budowa Muzeum trwa. Inwestycja toczy się od początku 2019 roku z północnej strony placu Defilad, od ulicy Marszałkowskiej. Za projekt budynku odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners, wyłoniona w wielomiesięcznym postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji z ogłoszeniem w 2014 roku. Inwestycja prowadzona będzie na placu Defilad jako pierwsza z szeregu dużych projektów inwestycyjnych w tym obszarze miasta, które przekształcą plac Defilad w tak zwany plac Centralny i stanowi ona część kompleksu razem z budynkiem teatru TR Warszawa.

Celem konkursu był wybór koncepcji tymczasowego punktu widokowego zlokalizowanego bezpośrednio przy placu budowy Muzeum. Obiekt ten będzie pełnił też funkcję punktu informacyjnego. Ma przybliżać odbiorcom instytucję i proces powstawania nowej siedziby Muzeum. Naszą intencją było, aby stał się on znakiem trwającej inwestycji. Szukaliśmy projektu pobudzającego intelektualnie i angażującego, o intrygującej formie, która zachęcałaby do wejścia oraz zapoznania się z informacjami o Muzeum i jego budowie.

Jury wysoko oceniło poziom nadesłanych prac oraz formę ich prezentacji. Zgłoszone projekty charakteryzowało wyjątkowe zrozumienie dla misji instytucji, której głównym celem jest prezentowanie sztuki współczesnej; a także zwrócenie uwagi na kontekst urbanistyczny centrum Warszawy, w tym szczególnie sąsiedztwo Ściany Wschodniej ulicy Marszałkowskiej oraz Pałacu Kultury i Nauki. Na uwagę zasługują również odniesienia do tradycji sztuki w przestrzeni publicznej, dbałość o szeroką dostępność proponowanych rozwiązań oraz twórcze wykorzystanie trwającej kilka dekad debaty na temat zagospodarowania placu Defilad (placu Centralnego).

Na konkurs łącznie wpłynęły 33 zgłoszenia. Jury postanowiło przyznać główną nagrodę, którą jest realizacja zwycięskiego projektu, pracowni 94 Studio z Poznania (w składzie: Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński). Przyznane zostały również trzy wyróżnienia, które otrzymali: Agata Holdenmajer i Hugon Kowalski; Martyna Rowicka i Michał Michałowski oraz Tomasz Czuban. Punkt widokowy zostanie zrealizowany w ramach umowy z firmą Warbud S.A. na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na wystawie prezentujemy wszystkie 33 prace konkursowe.

Budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej finansuje m.st. Warszawa.

01. Paweł Wołejsza
02. Beata Rytel
03. 94 Studio (Klaudia Gołaszewska, Kinga Grzybowska, Marek Grodzicki, Michał Hondo, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński)
04. Joanna Roguszczak, Olga Kiedrowicz
05. Kamila Momot
06. Karolina Kajda, Paweł Bejm
07. Daniel Małek
08. Katarzyna Posiewała
09. Esche Lionel
10. Kamil Ambrozik, Krzysztof Wiśniewski
11. Adrianna Majczyk, Michał Aleksander Garbacik
12. Aniela Wasiak, Aleksandra Pendrasik, Kacper Borek
13. Michał Karol
14. Kacper Janicki
15. Karolina Nawojska
16. Jan Kusior, Mikołaj Kusior
17. Marcin Stępień
18. Agata Holdenmajer, Hugon Kowalski
19. Krzysztof Krakówko
20. Monika Kalinowska
21. Martyna Rowicka, Michał Michałowski
22. Marta Mazurkiewicz, Katarzyna Weirauch
23. Urszula Prokop, Magdalena Walczak, Olga Czeranowska-Panufnik, Iwona Pawlak, Marta Róża Żak
24. Mikołaj Niewęgłowski
25. Anna Odulińska, Joanna Lewańska
26. Jakub Drewnik
27. Dobrochna Gach, Julia Pałęga, Anna Borkowska
28. Katarzyna Wankiewicz, Bartosz Stanek, Wiktor Milaszewski
29. Palmett sp. z o.o. sp. k. (Aleksandra Kawa, Michał Gzela, Bartłomiej Gasparski) 30. Jakub Gondorowicz , Wojciech Hryszkiewicz, Aleksander Maciak
31. Magda Palczowska, Piotr Pańczyk
32. Tomasz Czuban
33. Kuba Krysiak

Projekty oceniała komisja w składzie:
Mikołaj Mundzik (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie),
Małgorzata Nowaczyk (Miasto Stołeczne Warszawa),
Justyna Siemiradzka (Warbud S.A.),
Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski sp. z o. o.).