Józef Robakowski
Premiera książki „Podanie ręki"

• Beżowa okładka z pomarańczowym grzbietem i białym napisem: Podanie ręki i po angielsku: The Handshake

Zapraszamy na spotkanie z Józefem Robakowskim prowadzone przez Roberta Jarosza z okazji premiery książki „Józef Robakowski. Podanie ręki”.

Publikacja zawiera tekst prof. Iwony Kurz, rozmowę prof. Marty Smolińskiej z Józefem Robakowskim. Wydana została z inicjatywy Osmana Djajadisastry z okazji czterdziestej rocznicy akcji Józefa Robakowskiego „Podanie ręki” z 1981 roku. Była to reakcja artysty na informację o ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce.

Motywem do rozpoczęcia akcji „Podanie ręki" była data 13 grudnia 1981 roku, czyli dzień ogłoszenia przez nasz rząd dekretu o stanie wojennym. W naszej „rzeczywistości” był to moment, kiedy wszyscy utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa. „Podanie ręki” ludziom ze mną związanym było jedynym gestem, który mogłem wtedy wykonać. Dawało mi to możliwość wiązanego kontaktu z innymi ludźmi.

Oznaczyłem swoje „obrazy” kolejnymi numerami 1–24. Powstały one cyklicznie, tak też były powierzane przyjaciołom. Mam nadzieję, że w przyszłości, kiedy przestanie obowiązywać dekret o stanie wojennym, poproszę moich powierników o wypożyczenie na wystawę tych „obrazów”. Zobaczymy wtedy, jaki los ludzki związany został z przedmiotem/symbolem.

W trosce o zdrowie publiczności oraz pracowniczek i pracowników Muzeum ustalony został limit 6 osób w kawiarni Muzeum na Pańskiej. Do limitu nie wliczają się osoby, które zechcą dobrowolnie okazać ważny Unijny Certyfikat Covid (UCC) potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19. Certyfikat można pobrać online w indywidualnym koncie pacjenta (pacjent.gov.pl) w zakładce “certyfikaty”.