Poza muzeum: instytucjonalne eksperymenty i ruchy miejskie we współczesnej Hiszpanii
wykład Jesúsa Carrillo

• Poza muzeum: instytucjonalne eksperymenty i ruchy miejskie we współczesnej Hiszpanii

fot. dithern, flickr.com

Hiszpańskie miasta i muzea, a już szczególnie muzea sztuki współczesnej takie jak Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, od późnych lat dziewięćdziesiątych stały się polami ideologicznej walki, na których ścierały się różne wizje społeczeństwa.

Idei „miast kreatywnych”, dla władz i inwestorów stanowiących niewyczerpane źródło bogactwa, przeciwstawiono żądanie „prawa do miasta”, wysuwane przez nowe ruchy społeczne, wedle których miasto ma być przede wszystkim przestrzenią wspólnego życia. Instytucje kultury odegrały w tym starciu ambiwalentną rolę, jednocześnie będąc istotnym czynnikiem gentryfikacji oraz bastionem politycznego oporu. Jesús Carrillo opowie o tych walkach z perspektywy ich aktywnego uczestnika oraz zaangażowanego badacza.

Jesús Maria Carrillo Castillo

Wykładowca na Wydziale Historii Sztuki Universidad Autónoma w Madrycie od 1997 roku. Dyrektor Programu Kulturalnego w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie w latach 2008-2015, a następnie w Urzędzie Miasta Madryt w latach 2015-2016. Absolwent Historii Sztuki (Murcia University), historii (The Warburg Institute). Doktoryzował się w dziedzinie historii w King’s College, Cambridge University. Pracownik naukowy w Huntington Library, Jonathan Brown Library oraz Anthropology Department, CSIC (Madrid). Wykładowca UCL w 2003. Członek sieci L’Internationale od 2013.

Wybrane prace:

Arte en la Red (Madrid: Cátedra, 2004), Naturaleza e Imperio (Madrid: 12 calles, 2004), Tecnología e Imperio (Madrid: Nivola, 2003), Oviedo on Las Casas (Turnhaut: Brepols, 2000) i jako redaktor Modos de hacer: arte crítico, esfera pública y acción directa (Salamanca: Ediciones de la Universidad de Salamanca, 2001), Tendencias del Arte. Arte de Tendencias (Madrid: Cátedra, 2003), Desacuerdos: sobre arte, políticas y esfera pública en el Estado español vols 1, 2, 3, 4, 8 (Barcelona: Macba, 2004-2015), Douglas Crimp: Posiciones críticas (Madrid: Akal, 2005), Martha Rosler. Imágenes Públicas (Barcelona: Gustavo Gili, 2008).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

11:00 Warsztaty Konsultacje społeczne: Jaki plac Centralny?Warsztat konsultacyjny Sala Kisielewskiego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
plac Defilad 1, Warszawa
11:00 Spotkanie Plac-Pałac (Wydarzenie odwołane!)Spotkanie z Hanną Szczubełek, kronikarką PKiN Sala Goethego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
12:30 Warsztaty Działania otwarteJeden plac – wiele perspektyw Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
16:00 Warsztaty Konsultacje społeczne: Jaki plac Centralny?Warsztat konsultacyjny dla młodzieży Sala Kisielewskiego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
plac Defilad 1, Warszawa